Paulina Błaszkiewicz

Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy z Torunia już 4 sierpnia

Paulina Błaszkiewicz

W środę po raz 43. wyruszy Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. Pielgrzymka potrwa do 12 sierpnia. W tym roku podobnie jak w roku ubiegłym ze względu na pandemię weźmie w niej udział mniej osób niż w latach ubiegłych, choć jak mówią organizatorzy pielgrzymki, część osób indywidualnie dotrze na Jasną Górę.

43. piesza pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę będzie miała formę sztafety. Na Jasną Górę w tym roku pójdzie dziewięć grup. Będą one szły przez dziewięć dni. Pielgrzymkę rozpocznie msza święta w toruńskiej katedrze 4 sierpnia o godzinie szóstej rano, po której nastąpi wymarsz.

- Każda z grup jest odpowiedzialna za jeden dzień pielgrzymki, będzie to więc forma sztafety. Uczestnicy przyjadą rano na trasę pielgrzymkową, przejdą cały etap i na noc wracają do domu. W miejscu zakończenia etapu następnego dnia wyrusza następna grupa. W sprawie możliwości udziału w poszczególnych dniach pielgrzymki kontaktujemy się z przewodnikami grup, które w danym dniu pielgrzymują - mówi ks. Bartłomiej Surdykowski, kierownik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej.

Inaczej niż przed pandemią

Pielgrzymkę w Toruniu rozpoczynają ojcowie redemptoryści. Potem dołączają kolejne grupy i wracają na koniec dnia z powrotem. To pielgrzymka inna niż w poprzednich latach. Decyzja o formie sztafetowej zapadła w kwietniu, gdy w Polsce obowiązywały obostrzenia epidemiczne.

- Chcieliśmy uniknąć spotkań w wielu grupach i nocowania w różnych miejscach - dodaje ks. Bartłomiej Surdykowski.

Najważniejsze by tam dotrzeć

W związku z obostrzeniami na Jasną Górę pójdzie mniej osób niż zwykle, ale niektórzy pielgrzymi dojadą do Częstochowy autokarami lub samochodami. Najważniejsze jest dla nich to, by tam dotrzeć, choć taka pielgrzymka różni się od pieszej. Ks. Surdykowski z rozmowie z "Nowościami" mówi, że na Jasnej Górze w tym roku może pojawić się kilkuset pielgrzymów. Ok.200-300 osób.

Pielgrzymka dzień po dniu

Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę jest podzielona na dziewięć dni. To dokładnie tyle, ile jest grup pielgrzymkowych:
Dzień 1 Toruń – Koneck – grupa Żółta – oo. Redemptoryści – Toruń,
Dzień 2 Koneck – Topólka – grupa Biała – Toruń,
Dzień 3 Topólka – Brdów – grupa Brązowa Brata Alberta,
Dzień 4 Brdów – Dąbie nad Nerem – grupa Pomarańczowa – Grudziądz,
Dzień 5 Dąbie nad Nerem – Zadzim – grupa Zielona Wąbrzeźno – Jabłonowo – Radzyń,
Dzień 6 Zadzim – Strońsko – grupa Niebieska oo. Paulini – Toruń,
Dzień 7 Strońsko – Szczerców – grupa Zielona – Działdowo,
Dzień 8 Szczerców – Brzeźnica Nowa – grupa Franciszkańska – Brodnica,
Dzień 9 Brzeźnica Nowa – Jasna Góra – Grupa Lubawa – Nowe Miasto Lubawskie,

Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie ks. bp Józef Szamocki oraz ks. Bartłomiej Surdykowski – kierownik pielgrzymki. Uczestnicy proszą mieszkańców o przygotowywanie posiłków, ale pierwszego dnia sami zapewnią sobie wyżywienie.

-Każdy dzień będziemy chcieli rozpocząć od Mszy św. przed wymarszem np. godz. 6 w kościele. Dokładne godziny podamy po uzgodnieniu z księżmi proboszczami - dodaje ks. Surdykowski.

Pielgrzymkę zakończy msza święta przed Cudownym Obrazem 12 sierpnia o godzinie 17.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.