Pielęgniarki muszą dziś płacić za gabinety, by pomagać uczniom...

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Leszek Kalinowski

Pielęgniarki muszą dziś płacić za gabinety, by pomagać uczniom...

Leszek Kalinowski

Pielęgniarki w szkołach w 1999 roku zostały zmuszone do założenia działalności gospodarczej. Aby się utrzymać muszą pracować w kilku placówkach. Teraz okazuje się, że za pomieszczenia, w których udzielają pomocy uczniom i nauczycielom mają płacić. To powoduje, że koszty prowadzenia tej działalności znacznie wzrosną...

Lubuskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Medycyny Szkolnej zwróciło się do prezydenta Janusza Kubickiego, by odwołał zarządzenie z 5 stycznia tego roku w sprawie opłat za użytkowanie gabinetów profilaktyki w szkołach i opłat za media.
Pielęgniarki podkreślają, że obciążenie finansowe staje się dotkliwe, bo każda z nich obejmuje opieką kilka szkół (kilka gabinetów). Zaopatrzenie w opatrunki oraz leki jest uzupełniane wyłącznie przez pielęgniarki.

Ile średnio miesięcznie trzeba wydać na 600 uczniów? Pielęgniarki wyliczają: Zakup materiałów opatrunkowych i leków – 150 zł. Artykuły biurowe (dokumentacja uczniów) – 50 zł, materiały do profilaktyki – 30 zł. Środki czystości – 50 zł. ZUS – 1200 zł. Koszt podatku – średnio 200 zł. Koszt biura rachunkowego – 200 zł. Koszt podatku od nieruchomości (3 gabinety na cały rok 240 zł to miesięcznie 20 zł). Utylizacja odpadów medycznych (obowiązuje umowa) – 30 zł. Dojazd do placówek poza miastem – 50 zł. Razem koszty miesięcznie to około 2 tys. zł.

Sprawę poruszył też na ostatniej sesji radny Jacek Budziński (PiS). Złożył interpelację i czeka na odpowiedź. – Mam nadzieję, że będzie ona pozytywna. Bo nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo są potrzebne pielęgniarki w szkołach – mówi Jacek Budziński.

Wiceprezydent Wioleta Haręźlak tłumaczy, że rozporządzenie wynika z ustawy o VAT, która się zmieniła. Miasto musi się podporządkować i teraz dyrektorzy placówek oświatowych muszą podpisywać umowy z pielęgniarkami.
– My nigdy komercyjnie tej usługi nie traktowaliśmy – podkreśla W. Haręźlak. – Do tej pory pielęgniarki miały użyczenie lokali, ale zmieniona ustawa tego nie przewiduje. Rozporządzenie nie wynika z naszej złej woli. Takie jest obowiązujące prawo. W rozporządzeniu prezydenta jednak jest napisane, że dyrektor szkoły może obniżyć opłatę do 90 procent. I myślę, że tak właśnie będzie we wszystkich naszych placówkach oświatowych. Dodajmy, że nowe przepisy obowiązują także kluby sportowe.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.