PGA 2016: Miłośnicy gier opanują Poznań

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Norbert Kowalski

PGA 2016: Miłośnicy gier opanują Poznań

Norbert Kowalski

Ponad 800 stanowisk do gry, 150 wystawców, 3 dni zabawy , 28 godzin rozrywki, 8 pawilonów i najprawdopodobniej kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających. Tegoroczny Poznań Game Arena jak co roku zapowiada się wyjątkowo. Nie zabraknie znanych z poprzednich lat konkursów na najlepszy cosplay, spotkań ze znanymi youtuberami czy turniejów gier video

Miłośnicy gier po raz kolejny tłumnie zawitają do Poznania. Od dzisiaj w stolicy Wielkopolski trwa Poznań Game Arena, czyli największy festiwal gier komputerowych w Polsce. Międzynarodowe Targi Poznańskie przez najbliższy weekend zostaną opanowane przez młodych graczy. I nic w tym dziwnego. Z raportu gier wideo przygotowanego przez firmę Newzoo wynika, że polski rynek gier, zaraz po Rosji, zajmuje drugie miejsce w Europie Wschodniej. Wartość naszego rynku to prawie 1,5 mld zł. W praktyce w Polsce, liczącej ponad 38 mln ludzi, około 13,4 mln to gracze.

Pierwsza edycja Poznań Game Arena odbyła się w 2004 roku. Od tego czasu impreza rozrosła się do ogromnych rozmiarów. A tegoroczna edycja tylko utwierdzi ten trend. Tym bardziej, że atrakcji i rozrywki nie zabraknie.

- Przygotowanych będzie ponad 800 stanowisk do gier. Możemy spodziewać się, że niektóre gry będą dostępne przedpremierowo lub ich premiera odbędzie się w trakcie PGA. Wśród nich są takie gry jak Driving 4, Cililization 6 czy najnowszy Battlefield. Ponadto przygotowany zostanie profesjonalny sprzęt do gry z najwyższej jakości klawiaturą, myszką czy słuchawkami

- opowiada Łukasz Wolonkiewicz, dyrektor Poznań Game Arena.

I dodaje: - Kiedy w 2012 roku po dwuletniej przerwie wracaliśmy z PGA do Poznania, impreza odbywała się w zaledwie dwóch pawilonach. Teraz będzie ich osiem. PGA to świetne miejsce do spotkań ze znajomymi, a także możliwość poznania nowych ludzi.

Duże zainteresowanie może wzbudzić stoisko do gry na konsoli Xbox. - Na stoisku o powierzchni ponad 400 m2 do użytku odwiedzających udostępnionych zostanie blisko 50 stanowisk do gry. Dodatkowo, w strefie powstanie między innymi część motoryzacyjna, w której fani wyścigów będą mieli możliwość zagrać w grę Forza Horizon 3 na konsolach Xbox One wyposażonych w symulatory wyścigowe - informuje Tomasz Świeściak z Microsoft.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie tradycyjny konkurs na najlepszy kostium, czyli najlepsze przebranie za daną postać z gier. To jeden z najbardziej interesujących elementów PGA, który co roku spotyka się z ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony osób, które biorą w nim udział, jak i tych, które tylko obserwują. Rozstrzygnięcie tegorocznej rywalizacji nastąpi w niedzielę.

Darmowe gry na Poznań Game Arena. Chętni rozpychali się łokciami

Źródło: TVN24 / x-news

- To już tradycja chyba wszystkich imprez tego typu. Ona jednak wywodzi się z PGA i jesteśmy z tego dumni. W niedzielę na głównej scenie podczas finału zaprezentuje się 30 osób - opowiada Łukasz Wolonkiewicz. I podkreśla, że w trakcie trwania PGA na terenie imprezy będzie o wiele więcej osób, które ucharakteryzowały się na wzór ulubionej postaci.

Po raz kolejny pojawi się również Strefa Niezależnych Twórców Gier, czyli tzw. strefa INDIE, w której wszyscy chętni będą mogli się spotkać z mniej znanymi twócami gier.

- Tam mogą zaprezentować się mniejsze studia. Będzie ich około 70. Taka bezpośrednia możliwość kontaktu z twórcami nie zdarza się często

- nie ma wątpliwości Łukasz Wolonkiewicz.

Strefa INDIE dostępna będzie w pawilonie 7. Tam też znajdowała się będzie tzw. mała scena. - Będzie ona areną premierowych pokazów gier, które uświetnią komentarze twórców. Ponadto będą się tam odbywały panele dyskusyjne na temat przyszłości branży gier, w których wezmą udział przedstawiciele czołowych polskich studiów. Ze zgromadzonymi gośćmi podzielą się swoim doświadczeniem i refleksjami na temat szans i zagrożeń polskiego gamedevu - informują organizatorzy.

Na tegorocznym Poznań Game Arena nie zabraknie również turnieju League of Legends. To jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Dlatego też pula nagród na PGA będzie wynosiła aż 40 tys. zł, z czego zwycięzcy otrzymają 17 tys. zł. Półfinały oraz mecz o trzecie miejsce odbędą się w sobotę, natomiast wielki finał zostanie rozegrany w niedzielę.

Międzynarodowe zawody Global Game Jam

Źródło: TVN24 / x-news

Poznań Game Arena to również okazja do spotkania się z najbardziej znanymi youtuberami. W tym roku w pawilonie nr 6 w strefie Stars4Fans z miłośnikami gier spotkają się Blowek, Stuu, IsAmUxPompa oraz Ajgor Ignacy. Żeby jednak móc się tam dostać, trzeba będzie kupić dodatkową wejściówkę. Sam bilet na PGA nie będzie upoważniał do wejścia na halę Youtuberów.

- Staramy się zagwarantować jak najwięcej unikatowych atrakcji, których nigdzie indziej w Polsce nie można dostać. Jedną z nich będzie chociażby prawdziwy amerykański TIR przerobiony na arenę zmagań komputerowych. Tam będzie odbywał się turniej w Counterstrike’a

- opowiada Łukasz Wolon-kiewicz.

I dodaje, że w tym roku organizatorzy spodziewają się, że na targi zawita około 70-80 tysięcy ludzi.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.