PEC szykuje rewolucję w świnoujściu. Ogrzewanie bez dymu z komina w ciągu 10 lat. Będzie tanio i ekologicznie

Czytaj dalej
Fot. Joanna Maraszek
Joanna Maraszek

PEC szykuje rewolucję w świnoujściu. Ogrzewanie bez dymu z komina w ciągu 10 lat. Będzie tanio i ekologicznie

Joanna Maraszek

W ciągu kilku najbliższych lat domy Świnoujścian będą ocieplane bardziej ekologicznym paliwem. Komin przy ul. Grunwaldzkiej pozostanie, ale już nie będzie dymił.

W ciągu roku, na zlecenie PEC-u powstać ma opracowanie, które da odpowiedź, jak przedsiębiorstwo rozwinie się w najbliższych latach.

- Opał w oparciu o węgiel, ze względu na emisję zanieczyszczeń, to temat kontrowersyjny - stwierdza Grażyna Kołowiecka, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Świnoujściu .

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Joanna Maraszek

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

jar_wo

I jeszcze:32 tysiące mieszkańców miasta, czyli tyle samo ilu korzysta z sieci PEC w Świnoujściu, jest ogrzewanych geotermią:
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/energetyczna-niezaleznosc-z-geotermalnych-odwiertow-czy-w-polsce-to-mozliwe,118892.html

jar_wo

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-bojmy-sie-geotermii-to-najlepsze-zrodlo-energii-odnawialnej,131627.html

jar_wo

Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie to Jacek Szymczak. Za pomyłkę przepraszam.

jar_wo

Niestety Unia zapowiedziała, że raczej nie będzie już dotować budowy kogeneracyjnych elektrociepłowni. Te, które są, mają spore problemy (np. EC Andrychów), bo wsparcie dla kogeneracji skończyło się w 2018 roku i niby jest nowa ustawa o wsparciu, ale rozporządzeń wykonawczych Ministerstwa Energii wciąż brak.
Jedyne wyjście to pójście w OZE dotowane przez Unię, a najlepiej w niezależną od pór roku geotermię, która jest w 100% dotowana z programów unijnych. Po sąsiedzku są przecież Termy Bałtyckie. Na p)łytkim odwiercie Niemcy otrzymują temperaturę w granicach 60oC.
Zdaniem geologia, profesora Jacka Zimnego z AGH w Krakowie szansę na wykorzystanie geotermia Świnoujście ma i to spore. Na 5 km wgłąb woda termalna ma prawdopodobnie aż 130oC.
Odwiert kosztujący około 25 mln zł może w 100% sfinansować NFOŚiGW. Miasto płaci tylko VAT od tych kosztów. PEC został o tym powiadomiony i Pani Prezes też o tym wie.
Niedawno prezes Krajowej Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Marek Szewczyk również opowiedział się za geotermią. Wspomniany Profesor Jacek Zimny ponoć kontaktował się (albo przynajmniej usiłował się skontaktować) z Prezydentem Żmurkiewiczem w tej sprawie. Działkę pod Odwiert miasto ma choćby na zrujnowanym obiekcie dawnej kotłowni w rejonie ulicy Komandorskiej i w Parku Zdrojowym. Być może pozyskano by przy okazji wody zdrojowe, może i wodę pitną, której w mieście brakuje. Czas ucieka. Za 3 lata wejdzie praktycznie zakaz palenia węglem a raczej wyśrubowane, praktycznie nie do spełnienia normy unijne dla tego paliwa. Zachęcam Autorkę do kontaktu w tej sprawie z profesorem Jackiem Zimnym z krakowskiej AGH i rozwinięcie tematu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.