Parafie w regionie pustoszeją. Czas bić w dzwony [sonda]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Roman Laudański

Parafie w regionie pustoszeją. Czas bić w dzwony [sonda]

Roman Laudański

Najwięcej katolików na niedzielnej mszy jest na Podkarpaciu, ale ogółem co niedzielę chodzi do kościoła mniej niż 40 proc. wiernych.

W 2014 r. (data ostatniego badania) w Polsce mieliśmy ponad 10 tys. parafii katolickich, w tym ponad sto katolickich parafii obrządków wschodnich. Jak policzył Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, w parafiach w Polsce mieszka 35,8 mln Polaków, w tym 32,9 mln katolików. Liczba osób, które są zameldowane na terenie parafii, lecz faktycznie wyjechały za granicę, wynosi 2,7 mln!

W diecezji bydgoskiej mamy 149 parafii, w których pracuje 294 duszpasterzy. Liczba mieszkańców to 613,7 tys. - w tym 570,4 tys. katolików. W 2014 roku w diecezji bydgoskiej zawarto 1519 małżeństw i ochrzczono 5509 dzieci.

Podczas badania niedzielnych praktyk religijnych policzono, że tzw. wskaźnik dominicantes w diecezji bydgoskiej wynosi 36,5 proc. To najwięcej z naszych trzech diecezji (w toruńskiej wynosi on 35,2 proc.), a we włocławskiej 34,5 proc.).

Wskaźnik dominicantes (ogółem w kraju) w 2014 r. wyniósł 39,1 proc., zaś communicantes 16,3 proc. Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że liczba przystępujących do komunii św. podczas niedzielnych mszy rosła i wynosi w diecezji bydgoskiej 16,0 proc., 15,5 proc. w diecezji toruńskiej i 12,9 proc. we włocławskiej.

Jak często chodzisz do kościoła?

W diecezji toruńskiej mamy 195 parafii, w których mieszka 659,9 tys. osób, w tym 588,4 tys. katolików. Pracuje tu 383 duszpasterzy, którzy udzielili w 2014 roku 7220 chrztów. Jeszcze więcej miało ich miejsce w diecezji włocławskiej (8496), gdzie zawarto też dwa razy więcej małżeństw niż w diecezji bydgoskiej.

W ostatnim badaniu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego zbadano również zaangażowanie świeckich w pracę w parafiach. I tak tzw. wskaźnik participantes w 2013 r. wyniósł ogółem 8,0 proc. W diecezji bydgoskiej 6 proc., w toruńskiej 6,3 proc., a we włocławskiej 4,8 proc.

W diecezji włocławskiej są 232 parafie, w których pracuje 419 duszpasterzy. Z 778,7 tys. mieszkańców 758,9 tys. to katolicy.

- Diecezja włocławska, w odróżnieniu od Bydgoszczy i Torunia, nie jest diecezją wielkomiejską - przypomina ks. Artur Niemira, kanclerz diecezji włocławskiej. - Największe miasta to Włocławek, Konin, Zduńska Wola i Sieradz, w których perspektywy zatrudnienia są mniejsze niż w dużych miastach. Emigracja zarobkowa dotyka wielu parafii, szczególnie obejmujących teren małych miejscowości i obszarów wiejskich. Dostrzegamy też proces bardzo nas niepokojący - zauważalny w całym kraju - topnieje szybko liczba mieszkańców wsi i małych miasteczek, właśnie tam, gdzie nie ma perspektywy znalezienia pracy. Młodzież po szkole średniej już stąd ucieka. Emigrują też całe rodziny i to nie tylko do innych krajów, ale do miast i obszarów, gdzie jest łatwiej o pracę. Wiele małych parafii dotyka kryzys demograficzny. Z roku na rok jest coraz mniej mieszkańców, wiernych. Zdarzają się już sytuacje, w których zaczynamy zastanawiać się, czy dana parafia będzie mogła samodzielnie istnieć. Emigracja i zapaść demograficzna stały się bardzo poważnym problemem - podkreśla ks. Niemira.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.