Parafia, która pomaga syryjskiej rodzinie

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Parafia, która pomaga syryjskiej rodzinie

Bogna Skarul

Przez pół roku rodzina Bardasara będzie otrzymywała ze szczecińskiej parafii pieniądze na leki, żywność, pomoc medyczną

- Nie ma tu żadnej specjalnej filozofii, tylko gest człowieczeństwa - powiedział ojciec Maciej Biskup z parafii pw. św. Dominika w Szczecinie, która jako pierwsza parafia w Polsce pomaga rodzinie syryjskiej z Aleppo. - Na tę pomoc zdecydowaliśmy się spontanicznie. Zaraz po nabożeństwie zaczęliśmy zbierać pieniądze.

W ramach pomocy rodzinom syryjskim, które ucierpiały w wyniku działań wojennych, parafia zadeklarowała, że przez pół roku będzie przekazywała pieniądze rodzinie Bardasara, aby pomóc im w codziennym bytowaniu.

Maciej Biskup z parafii pw. św. Dominika w Szczecinie

- Tylko to możemy w tej chwili zrobić - tłumaczy ojciec Maciej Biskup. - Postanowiliśmy w ten sposób zareagować, bo nasz rząd nie zgodził się na przyjęcie uchodźców z Syrii, a nawet nie pozwolił na otwarcie korytarza humanitarnego, przez który mogłoby przejść maksymalnie 100 syryjskich rodzin. Rząd się nie godzi, a my nie powinniśmy wobec tej wojny być tak zupełnie obojętni - dodaje. - Pomagamy Syryjczykom na odległość. Każdy może w ten sposób pomóc - mówi przeor klasztoru Dominikanów oraz proboszcz parafii i wszystkich chętnych kieruje na stronę Caritasu „Rodzina rodzinie”, gdzie krok po kroku wytłumaczona jest procedura dla osób, które chcą udzielić wsparcia.

Przedstawiciele Caritasu są na miejscu i bezpośrednio udzielają pomocy potrzebującym.

- Najbardziej potrzebne są w tej chwili pieniądze - mówi ojciec Maciej Biskup i tłumaczy, że gotówka przekazywana jest bezpośrednio rodzinom przez przedstawicieli Caritasu, którzy są w Syrii, ale także w obozach dla uchodźców w Libanie. - W Libanie mieszka 3 mln osób, a już w tej chwili przebywa tam ponad milion Syryjczyków, którzy uciekli przed wojną - opowiada ojciec Maciej Biskup.

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.