Paliwa na wakacjach będą jeszcze tańsze

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Paliwa na wakacjach będą jeszcze tańsze

Bartosz Gubernat

W Rzeszowie olej napędowy można było kupić wczoraj już za mniej niż 4 zł. Wciąż tanieją też benzyna i gaz LPG.

Paliwa tanieją regularnie od wielu tygodni, ale taki niskich cen jak obecnie, w tym roku jeszcze nie było. Analitycy portalu e-petrol.pl informują, że ten tydzień jest dla kierowców najkorzystniejszy, a to wynika ze spadających cen ropy na światowych rynkach.

- Spadki zanotowały średnie ceny wszystkich paliw. Benzyna i olej napędowy potaniały o 4 grosze na litrze. Ostatecznie za litr bezołowiowej 95 trzeba zapłacić przeciętnie 4,40 zł, natomiast za diesla 4,19 zł. Warto wspomnieć, że coraz częściej na stacje sprzedają diesla poniżej 4 zł za litr i ma to miejsce nie tylko przy hipermarketach – mówi Grzegorz Maziak, redaktor naczelny portalu e-petrol.pl.

Na sieciówkach nieco drożej

W Rzeszowie na stacjach należących do sieci dużych koncernów diesel kosztował wczoraj około 4,10 – 4,15 zł za litr, a benzyna bezołowiowa 95 4,35 – 4,40 zł. Ale np. na stacji Źródełko ON można było kupić za 3,94 zł, a benzynę za 4,27 zł. Przy hipermarkecie Auchan w Krasnem kierowcy płacili 3,91 zł i 4,24 zł.

- Ceny są coraz niższe, dlatego wielu klientów tankuje częściej i więcej. Ale korzysta każdy, bo nawet jeśli ktoś pozostał przy zwyczaju kupowania paliwa za 50 zł, to w tej samej cenie dostaje go więcej – mówi Jacek Żuczek, właściciel stacji Źródełko.

Grzegorz Maziak przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni ceny jeszcze o kilka groszy spadną. Powód? Złotówka trzyma się mocno w stosunku do dolara, a ceny ropy są niskie i nic nie wskazuje na to, że mogą wzrosnąć.

- Jakiekolwiek podwyżki na stacjach byłyby dla mnie dużym zaskoczeniem. Nieco droższych paliw można się spodziewać tylko w wakacyjnych kurortach i przy autostradach. W tym drugim przypadku wynikają one z wyższych kosztów utrzymania takich obiektów. Ale już w miejscowościach turystycznych to wyłącznie wykorzystywanie większego ruchu w sezonie urlopowym - mówi analityk.

Po przeróbce jeszcze taniej

Jacek Żuczek zwraca uwagę, że równolegle do benzyny i diesla tanieje LPG. Analitycy e-petrol.pl podają, że średnia dla Polski to w tej chwili 1,92 zł, ale w najbliższym czasie może ona spaść do poziomu 1,86 zł.

W Rzeszowie wczoraj to paliwo było już nawet po 1,73 zł. Efekt? Wzrost zainteresowania kierowców instalacjami LPG. Zakładając, że koszt profesjonalnej przeróbki średniej klasy auta to 2500 zł, przy przebiegach na poziomie 10 tysięcy kilometrów rocznie zwróci się on już po około 1,5 roku. Przy obecnych cenach paliw i zużyciu gazu na poziomie 13 litrów na 100 kilometrów, pokonanie każdego tysiąca kilometrów będzie tańsze o 193 zł.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.