Pablopavo: Jestem zakochany w polszczyźnie. To jeden z najpiękniejszych języków [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. fot marek szawdyn/polska press
Agata Maksymiuk

Pablopavo: Jestem zakochany w polszczyźnie. To jeden z najpiękniejszych języków [ROZMOWA]

Agata Maksymiuk

Grajek, który napisał książkę - tak mówi o sobie Paweł Sołtys znany jako Pablopavo. Twórca na początku lata odwiedził Szczecin

W 2014 roku otrzymałeś Paszport Polityki w kategorii „muzyka popularna”, w 2017 nominację w kategorii „literatura”. Nagrody coś zmieniają?

Nagrody w pisaniu książek i muzyki niekoniecznie pomagają autorowi, może nawet odrobinę blokują. Z drugiej strony, bez wątpienia jest pewna grupa ludzi, która dzięki tym wyróżnieniom dowiedziała się o moim istnieniu i być może sięgnęła po płytę czy książkę. Funkcjonuję w undergroundzie, nie jestem mainstreamowym twórcą, nie każdy musi mnie znać. Poza tym fajnie dostać pieniądze z tym związane. Wiadomo, że muzykom czy pisarzom w Polsce się nie przelewa, więc każdy grosz cieszy.

Czy w Polsce teraz da się utrzymać właśnie z grania i pisania?

Trzeba kombinować, bo w Polsce raczej nie żyje się ze sprzedaży płyt. Gdybym nie miał pieniędzy, to poszedłbym do pracy, np. zostałbym listonoszem. Może i są jednostkowe przykłady, jak duet Taconafide, który pewnie sprzeda z 30 do 50 tys. egzemplarzy krążków, ale to są teraz modne gwiazdy. Pieniądze zarabia się na koncertach. Jeśli pytasz mnie czy wystąpiłbym w reklamie? - to nie, nie wystąpiłbym. Występy w reklamach przeszkadzają muzykom, ale rozumiem, że są inni, którzy dobrze się z tym czują. Im jestem starszy, tym mniej mam ochoty kierować pretensje o to, co robią ludzie.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Maksymiuk

Redaktor naczelna Magazynu Trendy, dziennikarka i producentka. Odpowiedzialna za tworzenie treści magazynowych w obszarze tematów: kultura, sztuka, literatura, lifestyle. Pracuje nad organizacją sesji zdjęciowych i wideo, a także kreacją mediów społecznościowych. Jej konikiem jest Instagram i tworzenie strategii komunikacyjnych. Miłośniczka sztuki i nowych mediów. Z wykształcenia kulturoznawca - dziennikarz. Na stałe związana z Głosem Szczecińskim, portalem GS24.pl, tygodnikiem oraz stroną internetową www.szczecin.naszemiasto.pl, miesięcznikiem MM Trendy i kwartalnikiem Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.