Ostrołęka. Ponad setka osób dziennie składa wniosek o 500 plus

Czytaj dalej
Iza Ossowska

Ostrołęka. Ponad setka osób dziennie składa wniosek o 500 plus

Iza Ossowska

Ponad sto wniosków dziennie przyjmują od 1 sierpnia pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce.

Ostrołęczanie korzystają już z możliwości ubiegania się o świadczenie wychowawcze z rządowego programu 500 plus. Składają wnioski zarówno osobiście, jak i przez internet. Od 1 do 7 sierpnia mieszkańcy Ostrołęki złożyli 573 wnioski.

Jedną z tych osób była Katarzyna Długołęcka, którą spotkaliśmy w sali obsługi interesantów MOPR.

- Wypełnianie wniosków idzie ostrołęczanom całkiem sprawnie - mówi Anna Jaczewska, kierownik działu świadczeń rodzinnych w ostrołęckim MOPR. - Wnioski są czytelniejsze niż w ubiegłym roku. Ważne, by czytać je bardzo uważnie. Dokumenty przyjmowane są w sali obsługi. By rozładować ewentualne kolejki uruchomiliśmy również punkt do przyjmowania tylko i wyłącznie wniosków w ramach programu „Rodzina 500 +”.

W programie 500 plus wprowadzono drobne poprawki. Obecnie sprawdzane będzie to, czy samotny rodzic wystąpił o alimenty wobec drugiego. Jeśli okazałoby się, że tego nie zrobił, jego wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko zostanie odrzucony. Kolejna poprawka dotyczy fikcyjnego zmniejszania dochodu. Nieraz osoby zabiegające o wsparcie socjalne z 500 plus celowo zwalniają się z pracy, by zatrudnić się ponownie, ale za niższe pieniądze. Wprowadzone poprawki doprecyzowały dochody tzw. ryczałtowców, w myśl zasady - jest przychód, muszą być i dochody.

Podstawowe zasady programu pozostają bez zmian. W dalszym ciągu jest to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka. Nie zmienia się również kryterium dochodowe obowiązujące jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Wsparcie w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus jest ustalane na okres roku - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy. Rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program oficjalnie ruszył. Korzystanie ze wsparcia w nowym okresie świadczeniowym wymaga złożenia nowego wniosku. Dotyczy to zarówno rodzin uczestniczących w programie, jak i tych, które zamierzają dopiero do niego dołączyć.

Termin wypłaty świadczenia zależy od tego, kiedy złożymy wniosek. Jeśli zrobimy to do 31 sierpnia przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata za październik nastąpi do 31 października tego roku. Jeśli wniosek złożymy w dniach od 1 do 31 września świadczenie dostaniemy nie później niż do 30 listopada tego roku.

Składając wniosek od 1 do 31 października wypłata za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia tego roku.

W przypadku wniosku złożonego po 31 października, wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do 31 stycznia,
W Ostrołęce świadczenia przyznane są aktualnie na 5220 dzieci. Od kwietnia zeszłego roku, kiedy program ruszył, do grudnia wypłacono świadczenia wychowawcze na prawie 23 miliony złotych.

Najwyższą wypłatę świadczeń wychowawczych dostawała w Ostrołęce rodzina z dziewięciorgiem dzieci - 4500 zł miesięcznie.

Iza Ossowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.