Ostatni dzwonek emerytalny dla nauczycieli

Czytaj dalej
Zbigniew Marecki

Ostatni dzwonek emerytalny dla nauczycieli

Zbigniew Marecki

Pedagodzy, którzy chcą przejść na emeryturę nauczycielską, powinni pamiętać, aby wniosek złożyć przed końcem wakacji. Jeśli tego nie zrobią, otrzymają emeryturę na powszechnych zasadach. Ta zaś może być niższa.

Sierpniowy termin dotyczy nauczycielek, które skończą 60 lat i nauczycieli, którzy skończą lat 65 między 1 października 2017 r. a 31 sierpnia 2018 r. oraz tych, którzy skończyli odpowiednio 60 lat lub 65 lat przed 1 października 2017 r., ale nie osiągnęli do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego (wiek ten podnoszono o miesiąc co kwartał, aż do 67 lat).

- Innymi słowy dotyczy to kobiet urodzonych między 1 października 1957 r. a 31 sierpnia 1958 r. oraz mężczyzn urodzonych między 1 października 1952 r. a 31 sierpnia 1953 r. - mówi Krzysztof Cieszyński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowo trzeba spełnić następujące warunki: do końca 2008 r. mieć 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym, a stosunek pracy musi wygasnąć lub zostać rozwiązany do 31 sierpnia 2018 r. Nie można być też członkiem OFE.

- Takie osoby mogą złożyć wniosek o emeryturę z Karty Nauczyciela jeszcze do 31 sierpnia. Jeśli nie zdążą złożyć wniosku w tym terminie, nie otrzymają emerytury nauczycielskiej, która może być wyższa od emerytury powszechnej - dodaje Cieszyński.
Emerytura z Karty Nauczyciela jest liczona na podstawie tzw. starych przepisów, trzeba więc wskazać lata z najlepszymi zarobkami.

Znaczenie mają też okresy składkowe, czyli lata pracy i nieskładkowe, np. studia, czy czas pobierania zasiłków. Emerytura powszechna liczona jest na nowych, prostszych zasadach. Podstawą jej obliczenia jest kwota zwaloryzowanych składek zapisanych na indywidualnym koncie w ZUS oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli odtworzonej historii emerytalnej sprzed 1999 r.

- Podstawę dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku, w jakim przechodzą na emeryturę - tłumaczy Cieszyński.

Każdy z przypadków jest indywidualny i zależny od wielu czynników, takich jak staż pracy czy zarobki. Nauczyciele, którzy zdecydują się przejść na emeryturę, w swoim wniosku skierowanym do ZUS muszą wskazać, czy ubiegają się o emeryturę z Karty Nauczyciela czy powszechną.

- We wniosku można poprosić o przyznanie korzystniejszego świadczenia, wówczas ZUS obliczy wysokość obu świadczeń i przyzna wyższe - podpowiada Cieszyński.

Zbigniew Marecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.