Oskarżona radna ma półmilionowe udziały w nieruchomościach

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Norbert Kowalski

Oskarżona radna ma półmilionowe udziały w nieruchomościach

Norbert Kowalski

Ponad 500 tys. zł były warte udziały poznańskiej radnej Joanny F. w kilkunastu nieruchomościach w okolicach Poznania i Lublina.

Biegła sądowa sporządziła opinię dotyczącą wartości nieruchomości, które posiada poznańska radna Joanna F. Z przygotowanego przez nią zestawienia wynika, że udziały radnej we wszystkich 15 nieruchomościach przez ostatnie lata były warte ponad pół miliona złotych.

Przypomnijmy, że Joanna F. jest oskarżona o składanie fałszywych oświadczeń majątkowych. W swoich oświadczeniach radna początkowo nie wpisała całego swojego majątku oraz posiadanych działek i nieruchomości. Później dwukrotnie poprawiała niektóre z dokumentów. Mimo tego sprawą zainteresowała się prokuratura, która ostatecznie skierowała do sądu akt oskarżenia, zaś w czerwcu ubiegłego roku rozpoczął się proces. Sama Joanna F. na pierwszej rozprawie przyznała, że popełniła błędy w swoich oświadczeniach, lecz zapewniała, że były one przypadkowe i nie zamierzała niczego ukrywać.

W październiku ubiegłego roku sąd powołał biegłą, która miała ocenić wartość nieruchomości należących do Joanny F. w siedmiu okresach, w których radna składała poszczególne oświadczenia majątkowe. Chodziło o 15 nieruchomości z 10 różnych miejscowości, w których Joanna F. posiadała udziały. Biegła sądowa miała wycenić poszczególne udziały w konkretnych nieruchomościach w okresie od 2010 do 2014 roku. Wnioskował o to prokurator Szymon Dąbrowski, który prowadził śledztwo. Uznał on, że wycena, którą przedstawiła Joanna F. jest niewystarczająca.

Z opinii przygotowanej przez biegłą wynika, że najbardziej wartościowe były udziały Joanny F. w nieruchomości na północy Poznania, którą odziedziczyła wraz z córkami po śmierci swojego męża. W grudniu 2010 roku, kiedy Joanna F. złożyła pierwsze z zakwestionowanych przez prokuraturę oświadczeń, wartość jej udziałów wynosiła ponad 240 tys. zł. Na podobnym poziomie kształtowała się ona w listopadzie 2014 roku, kiedy radna składała ostatnie z oświadczeń, do którego prokuratura miała wątpliwości.

Z kolei łączna wartość wszystkich udziałów Joanny F. pod koniec 2010 roku wynosiła ponad 546 tys. zł. Najbardziej wartościowe były wtedy trzy nieruchomości, które radna posiada w Poznaniu oraz nieruchomość z Borzątewa. I chociaż na koniec 2014 roku udziały radnej były warte niewiele więcej (ponad 555 tys. zł), to przez cztery lata ich wartość znacząco się zmieniała. Jeszcze pod koniec 2013 roku wynosiła „zaledwie” 504 tys. zł.

- Opinia biegłej dowodzi, że insynuacje na temat wielomilionowych kwot, które moja klientka miała otrzymać w spadku po swoim mężu i ze sprzedaży nieruchomości są wyssane z palca

- mówi mecenas Paweł Sowisło, który jest obrońcą Joanny F.

Większość z obecnie posiadanych nieruchomości oraz działek Joanna F. uzyskała w spadku po śmierci swojego męża. W taki sposób otrzymała udziały w 13 nieruchomościach. Sama radna składając wyjaśnienia w sądzie przekonywała, że o części posiadanych przez siebie działek nie pamiętała przy wypełnianiu oświadczeń.

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna rozprawa. Joanna F. prawdopodobnie złoży na niej uzupełniające wyjaśnienia.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.