Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Teresa Semik

Organy grają, ale ludzie nie podejmują śpiewu

Organy grają, ale ludzie nie podejmują śpiewu
Teresa Semik

O północy w Wigilię Krzysztof Kaganiec zasiądzie przed organami katowickiej archikatedry i monumentalny głos organów, około trzech tysięcy piszczałek, poniesie daleko kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Zachęci ludzi do śpiewu, bo z tym naszym śpiewem jest coraz gorzej.

Krzysztof Kaganiec ma 70 lat, ale organistą jest od 60 lat. Jak to możliwe? Brzmieniem organów zachwycił się w bazylice w Katowicach Panewnikach, dokąd chodził na msze z rodzicami. Ze zdumieniem odkrywał, że organista, Wiktor Pinkawa, nie tylko rękami, ale i nogami wydobywa dźwięki, włącza i wyłącza poszczególne głosy, jakby przywoływał różne instrumenty. Do tego jeszcze śpiewa. Chciał mieć takie organy w domu, ale tata tłumaczył, że to niemożliwe. Stwierdził więc, że w takim razie trzeba chodzić do kościoła. Już wiedział, że z lekcji gry na akordeonie, na które uczęszczał od kilku miesięcy, nic nie będzie.

Dziesięcioletni organista

Gdy w 1958 roku drewniany kościółek św. Michała w parku Kościuszki ponownie został otwarty, 10-letni Krzyś był w nim ministrantem. Stała tam fisharmonia, ale organista przychodził tylko w niedziele. - Tak smutno w ciągu tygodnia bez tej muzyki - żalił się proboszcz Józef Skornia, a na to Krzyś, że przecież on może zagrać. Ksiądz, trochę dla żartu, powiedział: „A idź synek i grej”. Krzyś uznał, że to okazja, która się może nie powtórzyć, więc pobiegł w stronę instrumentu.

- I wtedy do mnie dotarło, że mam tylko chęci, ale przecież nic nie umiem - wspomina Krzysztof Kaganiec. - Przypomniała mi się naprędce jakaś pieśń, chyba „Serdeczna Matko” i zagrałem ze słuchu, jak potrafiłem. W zakrystii proboszcz spytał, co tak mało, a ja, że nic więcej nie umiem. „No to, synek, naucz się na jutro jeszcze jednej pieśni, na pojutrze kolejnej i się nazbiera” - usłyszałem. Czasem się zastanawiam, jak potoczyłoby się moje życie, gdyby wtedy ksiądz Skornia zareagował inaczej.

I tak 10-letni Krzyś został organistą w kościółku św. Michała. Codziennie chodził na poranną mszę (wieczornych mszy wtedy nie było), która kończyła się o 7.30. Biegiem wracał do domu, zarzucał torbę na plecy i szedł do szkoły.

Popołudniami ćwiczył sam w tym kościółku. Zamykał się od środka i grał, aż robiło się szaro na zewnątrz, bo wtedy pojawiał się strach; odżywały opowieści o duchach. Pędził więc do domu co sił. W końcu ksiądz zabrał głos: „Synek, ty tu będziesz organistą, ale musisz iść się uczyć”. Rodzina zdecydowała, że trzeba dla niego znaleźć nauczyciela.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.