Opolszczyzna w europejskiej czołówce pod względem liczby nowych zachorowań na Covid-19

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Krzysztof Strauchmann

Opolszczyzna w europejskiej czołówce pod względem liczby nowych zachorowań na Covid-19

Krzysztof Strauchmann

Opolszczyzna znajduje się w grupie regionów Europy z najwyższą liczbą nowych zachorowań na Covid-19 w ciągu ostatnich 14 dni.

Z aktualnych danych opublikowanych przez Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że na Opolszczyźnie zachorowały w ciągu ostatnich 14 dni 6043 osoby, co daje 638 osób w przeliczeniu na 100 tysięcy populacji. Większy wskaźnik w Polsce ma aktualnie województwo warmińsko-mazurskie (810), kujawsko-pomorskie (696) i zachodniopomorskie (713).

W Europie większe niż na Opolszczyźnie natężenie zachorowań notuje się ostatnio tylko w części Austrii, w całej Chorwacji, w Saksonii w Niemczech (655), na Węgrzech, na północy Włoch, w Lichtensteinie, na Litwie, w Luksemburgu, w jednym regionie Rumunii (Bukareszt), w Słowenii i w 3 regionach Szwecji.

ECDC codziennie przedstawia swoje rekomendacje dla krajów Unii Europejskiej, dotyczące wprowadzania ograniczeń w podróżowaniu, ze względu na pandemię. Agencja analizuje liczbę nowych testów pozytywnych i wskaźnik testowania w każdym kraju na świecie.

Podstawowym jest wskaźnik przeliczający liczbę stwierdzonych nowych zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni, w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców kraju. Jeśli ten wskaźnik przekracza 150, to cały kraj trafia do strefy czerwonej, najbardziej niebezpiecznej.

Osoby śledzące mapy graficzne ECDC w ostatnich dniach mocno się zdziwiły, bo obszar Polski pozostawał biały, bez ważnych danych. Od 10 grudnia większość Polski znów jest czerwona, bez analizy pozostały jednak 4 województwa w tym Opolszczyzna.

- Polska zmieniła w zeszłym tygodniu sposób raportowania, a liczba przypadków na poziomie niższym niż krajowy nie mogła zostać uwzględniona w naszej najnowszej analizie. Te informacje zostaną ponownie uwzględnione w aktualizacji map w przyszłym tygodniu. – informuje zespół prasowy ECDC.

Szczegółowe dane można znaleźć jednak w tabelach zamieszczanych na stronie www.ecdc.europe.eu.

Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.