Rajmund Wełnic

Odory znowu na wokandzie. Iskrzy między Terrą a Kronospanem

Rok 2011, proces grupy mieszkańców z Kronospanem od początku budził duże zainteresowanie mediów Fot. Rajmund Wełnic Rok 2011, proces grupy mieszkańców z Kronospanem od początku budził duże zainteresowanie mediów
Rajmund Wełnic

Kolejna odsłona sporu o immisję odorów i pyłów z Kronospanu. Sąd zwiększył grzywnę. Firma mówi, że realizuje inwestycje chroniące środowisko, ale kłody pod nogi rzuca jej Terra.

To już kolejne orzeczenie sądowe w tej sprawie - w październiku Sąd Okręgowy w Koszalinie zmienił lutowe postanowienie szczecineckiego sądu, który ukarał Kronospan 10-tysięczną grzywną za niewykonywanie wyroku nakazującego zaprzestanie immisji odorów i pyłów z terenu fabryki płyt drewnopochodnych w Szczecinku (pozew złożyła grupa mieszkańców).

Sąd - po odwołaniu Kronospanu i wierzycieli - grzywnę podniósł do 40 tys. zł. - Sąd uznał, że firma została potraktowana zbyt łagodnie - mówi reprezentujący powodów mecenas Filip Sztukiel.

- Nasze stanowisko jest bowiem takie, że sytuacja wciąż się nie zmieniła, a inwestycje zrealizowane przez fabrykę w ostatnich latach służą głównie ograniczeniu kosztów produkcji, a nie ekologii. Kronospan: realizujemy inwestycje ekologiczne- Ta sprawa dotyczy zaszłości - biuro prasowe Kronospanu informuje, że sąd nie rozpatrzył w ogóle zarzutów Kronospanu podnoszonych w zażaleniu.

Firma zamierza złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

- Sąd wskazał, iż nie kwestionuje tego, że dłużnik podjął działania i przedsięwzięcia, ograniczające emisję pyłów i gazów do powietrza - czytamy.

- Niestety, postępowanie ograniczone było jedynie do działań firmy do roku 2013. Kronospan zapewnia, że podjął i nadal prowadzi intensywne działania i przedsięwzięcia, ograniczające emisję pyłów i gazów do powietrza. Skarży się przy tym, że działania stowarzyszenia Terra blokują np. montaż ekologicznej instalacji UTWS na linii płyt wiórowych.

- Agresywna opozycja SIS Terra to, niestety, ewidentne działanie nie tylko na szkodę firmy, ale też i społeczeństwa ziemi szczecineckiej - piszą w biurze.

- Wniosek stowarzyszenia jest w naszej opinii ewidentną próbą realizacji własnych, niejasnych celów politycznych SIS Terra, tym bardziej, że inicjatywa działań Kronospan na rzecz ochrony środowiska spotkała się z wyraźnym poparciem posłów obecnie rządzącej opcji politycznej (…) - czytamy w oświadczeniu firmy.

UTWS powstanie

Kronospan zapewnia, że mimo wstrzymania decyzji o dofinansowaniu UTWS, powstanie ona jeszcze w roku 2017.

- Kronospan będzie konsekwentnie realizować zarówno wszelkie swoje inwestycje, jak i działania, w poszanowaniu praw człowieka, w zgodzie ze środowiskiem, przy pełnej akceptacji i poparciu właściciela firmy oraz w zgodzie z polityką obecnego rządu - dodają w biurze Kronospanu.

- Z tego powodu trzeba było jednak zrezygnować z budowy centrum szkoleniowo-edukacyjnego nad jeziorem Trzesiecko. Spór z „brodą”Spór sądowy trwa już 7 lat, przypomnijmy więc kalendarium wydarzeń, bo można się w tym pogubić.

Proces, jaki grupa - początkowo siedmiu - mieszkańców Szczecinka wytoczyła Kronospanowi trafił na wokandę jesienią 2010 roku. Powodowie chcieli, aby firma zaprzestała emisji odorowych i pyłków drzewnych. Powołali się przy tym na artykuł kodeksu cywilnego, który mówi, że właściciel nieruchomości powinien się powstrzymać od działań, które zakłócałyby korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Po kilkuletnim procesie wyrok nakazujący zaprzestania immisji zapadł w lecie 2013 roku, a wiosną roku następnego Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał go w mocy. Następnie grupa mieszkańców skierowała wyrok do egzekucji, bo ich zdaniem fabryka płyt drewnopochodnych nie wywiązała się z jego postanowień.

Sąd w Szczecinku w roku 2015 wydał wyrok nakazujący Kronospanowi zapłatę 10 tys. zł grzywny, na co obie strony złożyły apelację. W lipcu zeszłego roku orzeczenie zostało uchylone z powodu zbyt lakonicznego uzasadnienia i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Ponowne postanowienie - zmienione właśnie przez koszaliński sąd - zapadło w lutym 2016 roku. I to nie koniec. Kronospan - jak już pisaliśmy - chce złożyć skargę do ETPC, wierzyciele nie wykluczają kolejnych wniosków o egzekucję wyroku z 2013 roku.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.