Odkryjmy winiarskie piwnice, winnice, ślady naszej tradycji

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
kali, nd

Odkryjmy winiarskie piwnice, winnice, ślady naszej tradycji

kali, nd

Niby dużo wiemy o tradycji winiarskiej regionu, ale ciągle odkrywamy kolejne jej ślady. Warto więc wziąć udział w akcjach i imprezach, które przed nami: otwarte piwnice winiarskie, otwarte winnice, wędrówka do centrum winiarstwa.

W sobotę w ramach „Dnia otwartego piwnic winiarskich” będziemy mogli zajrzeć tam, gdzie do tej pory nie mieliśmy dostępu. Chodzi o piwnice winiarskie w budynkach, które mają różnych właścicieli. Zgodzili się je otworzyć od 12.00 do 18.00. Dzięki pomysłodawcom akcji: Przemysławowi Karwowskiemu i Szymonowi Płóciennikowi wejdziemy do 11 piwnic. Mapkę wraz z opisem obiektów dostaniemy na specjalnym stoisku przy pomniku Bachusa na deptaku. Winiarze przybliżą nam te ważne pod względem tradycji miejsca. Oto piwnice i winnice, które wezmą udział w akcji: Winiarnia Bachus - ratusz - winnica Marcus; JazzKino - ul. Sobieskiego 14 - winnica Vae Soli; Zajazd Pocztowy - ul. Jedności 78 - winnica Equus; Grottgera 3 - winnica Saganum; Dawny Dom Stanów Ziemskich - ul. Sikorskiego 6 - winnica Hiki; Sowińskiego 3 (wejście przez parking od ul. Drzewnej) - piwnica Eduarda Seidela - Winnica Kinga; Wrocławska 7 - piwnica wytwórni win Carla Engmanna; Kupiecka 4 - winnica Cantina; pl. Matejki 20 - piwnica wytwórni szampanów Alexandra Krumnowa i zrzeszenia zielonogórskich winiarzy - winnica Trojan; Palmiarnia - piwnica Augusta Gremplera - winnica Na Leśnej Polanie; Wodna 32 - piwnica Johanna Jeremiasa Seydela - winnica Miłosz. Wstęp do wszystkich piwnic wolny. Warto też skorzystać z zaproszenia PTTK, który organizuje w niedzielę Zielonogórski Zlot Turystyczno-Krajoznawczy w Zaborze. Spotkanie z przewodnikiem na przystanku MZK przy ul. Chrobrego. Odjazd autobusem nr 25 w kierunku Droszkowa o godz. 10.27. Można wsiadać na trasie. Po drodze do Lubuskiego Centrum Winiarstwa zaplanowano zwiedzanie winnicy i starych zabytkowych krzewów winorośli. Wyjazd do Zielonej Góry z Zaboru o godz. 15.30. Trasa liczy około 8 km. Wycieczkę poprowadzi Beata Musiałowska.

- Bardzo się cieszę, że zaczynamy doceniać to, co mamy. Chwalmy się tym, promujmy, udostępniajmy turystom - mówi Tomasz Jakimel, który na pewno zajrzy do winiarskich piwnic. A za tydzień odwiedzi jedną z winnic. To w ramach akcji „Otwarte winnice”. Zainaugurowana ona została podczas majówki. Za tydzień czas na drugą jej odsłonę. W dniach 20-23 czerwca zapraszają do siebie winnice: Cantina, Julia, U Michała, Marcus, Na Leśnej Polanie, Kinga, Ingrid, Miłosz, Lubuskie Centrum Winiarstwa. Kiedy zaplanowano kolejne weekendy otwartych winnic? 19-21 lipca (winnice: Cantina, Julia, U Michała, Marcus, Na Leśnej Polanie, Kinga, Ingrid, Miłosz, Lubuskie Centrum Winiarstwa) oraz 15-18 sierpnia (winnice: Cantina, U Michała, Marcus , Na Leśnej Polanie, Kinga, Ingrid, Miłosz, Lubuskie Centrum Winiarstwa; Julia na swój czwarty weekend zaprasza w terminie 9-11 sierpnia). Uwaga, winnice będą czynne w godzinach od 12.00 do 18.00. Osoby planujące wizytę na winnicy organizatorzy proszą o kontakt telefoniczny z jej właścicielami w celu ustalenia dokładnych godzin prezentacji oraz odpłatności.

A już teraz na winnicach spotykamy uczniów, którzy ostatnie dni w szkole spędzają na wycieczkach po okolicy i poznają winiarskie tradycje.

kali, nd

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.