Od marca emeryci więcej dorobią. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Małgorzata Stempinska

Od marca emeryci więcej dorobią. Dlaczego?

Małgorzata Stempinska

Nowe kwoty przychodów, jakie mogą osiągnąć pracujący emeryt i rencista, będą obowiązywać do końca maja tego roku.

Warto znać nowe limity dodatkowych zarobków i pilnować, by ich nie przekroczyć.

Zatem od początku marca do końca maja 2017 roku miesięczna wysokość przychodu niepowodującego zmniejszenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej wynosi 2953,30 zł. To 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jeśli emeryt lub rencista nie chce, by jego świadczenie z ZUS zostało zawieszone, to musi pilnować, by miesięcznie nie dorobić sobie więcej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. - Od najbliższej środy będzie to kwota 5484,60 zł - wylicza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Od 1 marca wzrośnie też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające co miesiąc rentę socjalną. Wyniesie ona 2953,30 zł. Wspomniana wyżej renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy, a niezdolność ta została stwierdzona, zanim ta osoba ukończyła 18. rok życia. Tzw. naruszenie sprawności organizmu powstało w trakcie nauki w szkole. Rentę mogą również otrzymać osoby, których niepełnosprawność powstała w trakcie nauki w 
szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspiratury naukowej.

Tyle maksymalnie zabiorą

W przypadku gdy przychód osiągany przez emeryta czy rencistę przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby zostaną zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Od 1 marca 2017 roku wynosi ona:

Oni nie stracą 
nawet złotówki

Warto wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmniejsza ani nie zawiesza w razie osiągania przychodu:

O swoje świadczenia mogą też być spokojne osoby, które osiągały przychód z tytułu pracy nie podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. umowa o dzieło), bowiem przychody z takiej pracy pozostają bez wpływu na wysokość należnych świadczeń.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.