Od dziś emeryci i renciści mogą więcej dorobić

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Małgorzata Stempinska

Od dziś emeryci i renciści mogą więcej dorobić

Małgorzata Stempinska

Nowe limity zarobków obowiązują przez najbliższe trzy miesiące. Gdy emeryci albo renciści je przekroczą, mogą mieć zawieszone świadczenie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co kwartał ogłasza kwoty przychodów pracujących emerytów i rencistów. Tak więc nowe stawki, które wchodzą w życie już dziś, będą obowiązywać do 28 lutego przyszłego roku. Warto wiedzieć, ile wynoszą i pilnować, by ich nie przekroczyć.

Tak więc od początku grudnia br. do końca lutego 2016 roku miesięczna wysokość przychodu niepowodującego zmniejszenia emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej wynosi 2726,80 zł. To 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za trzeci kwartał 2015 roku.

Jeśli emeryt lub rencista nie chce, by jego świadczenie z ZUS zostało zawieszone, to musi pilnować, by miesięcznie nie dorobić sobie więcej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za trzeci kwartał br. - Od wtorku jest to kwota 5064 zł - wylicza Magdalena Wojtaluk, specjalista z Wydziału Organizacji i Analiz ZUS Oddział w Bydgoszczy.

Od dziś wzrosła też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające co miesiąc rentę socjalną. Wynosi ona 2726,80 zł.

Jeśli zatają zarobki, będą musieli zwrócić pieniądze

Emeryt podejmując pracę zarobkową powinien poinformować o tym fakcie ZUS.

Musi podać wysokość osiąganego z tego tytułu przychodu. Osoby, po raz pierwszy ubiegające się o emeryturę, informację taką umieszczają we wniosku o przyznanie świadczenia.

Co się stanie, jeśli emeryt nie zgłosi, że sobie dorabia?

Będzie musiał zwrócić nienależnie pobrane świadczenia za okres trzech lat kalendarzowych.

Uwaga! Są osoby, które nie muszą informować ZUS-u o tym, ile sobie dorabiają do świadczenia. To emeryci, którzy powszechny wiek emerytalny ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę. Niezależnie od wysokości osiąganego przychodu, ich świadczenia nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu.

Kto jeszcze może sobie dorabiać bez ograniczeń?

Osoby, które osiągają przychód z tytułu pracy nie podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. honoraria z tytułu działalności twórczej, artystycznej). Limity dodatkowych zarobków nie obowiązują również osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy emerytura nie była im wypłacana.

Do końca lutego trzeba się rozliczyć z ZUS

Pracujący emeryt lub rencista po upływie roku kalendarzowego powinien powiadomić ZUS o wysokości przychodu uzyskanego z tytułu pracy zarobkowej. Informację o przychodach za dany rok w formie zaświadczenia od pracodawcy lub oświadczenia osoby prowadzącej działalność, emeryt i rencista powinien dostarczyć bądź przesłać do ZUS do końca lutego kolejnego roku.

Tak więc informację o przychodach uzyskanych w 2015 roku należy przekazać do ZUS do końca lutego 2016 roku.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.