Noworoczny przekładaniec bydgoski - opera, orszak i... poczta [FELIETON]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Jarosław Reszka

Noworoczny przekładaniec bydgoski - opera, orszak i... poczta [FELIETON]

Jarosław Reszka

Przed nami Orszaki Trzech Króli. Zdawałem sobie sprawę, że z roku na rok rusza ich coraz więcej, lecz nie sądziłem, że już około 7000 w całej Polsce, a ogólną liczbę uczestników szacuje się na od 1,5 do 2 milionów. Nie przypuszczałem też, że nad organizacją Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli pracowało około 300 wolontariuszy.

Wolontariusze wydadzą na orszak około 30 tysięcy złotych, lecz sami nie wezmą grosza, w przeciwieństwie na przykład do pana wielbłąda, który poniesie przez Bydgoszcz afrykańskiego króla rodem z Ghany, specjalnie na tę uroczystość ściągniętego z Wysp Brytyjskich. Nasz orszak w tym roku ma ponoć sponsora strategicznego. Różni się on od innych sponsorów tym, że nie tylko nie pertraktował, ile razy jego firma ma być wymieniona w materiałach promocyjnych imprezy, ale też chce zachować pełną anonimowość. W tym nieodpłatnym zaangażowaniu ludzi dostrzegam wyższość inicjatyw oddolnych od tych inicjowanych przez hierarchów, nie tylko Kościoła.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.