Joanna Maraszek

Nowa promenada w Świnoujściu już w 2018

Nowa promenada w Świnoujściu już w 2018
Joanna Maraszek

Dzielnica nadmorska z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesna i cieszy oczy turystów. Stara część spacerowej promenady wymaga jednak remontu, ten zacznie się jeszcze w 2017 roku

Przebudowa tak zwanej starej promenady jest jednym z zadań wpisany do Strategicznych Programów Operacyjnych Miasta Świnoujście 2014 - 2020. O pomyśle stworzenia nowej infrastruktury w tym rejonie pisaliśmy ostatnio na łamach Głosu. Miasto ubiega się o finansowanie projektu ze środków unijnych.

- Koszt inwestycji szacowany jest na 9,5 mln zł - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych na poziomie 3,5 mln zł.

Obecnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów. Planowany termin rozstrzygnięcia to lipiec 2017 roku. Miasto informuje, że prace w dzielnicy nadmorskiej zaczną się w ciągu kilku miesięcy i są planowane na około rok.

- W zależności od dofinansowania rozpoczęcie inwestycji zaplanowano jeszcze w tym roku - dodaje Robert Karelus. - Prace mają potrwać do końca 2018 roku. Projekt przebudowanej promenady wykonała PP Studio Patryk Pniewski z Gdyni.

Według projektu, wzdłuż promenady posadzona zostanie atrakcyjna zieleń niska, jak również swoiste żyjące rzeźby - topiary, jak i charakterystyczne elementy dla tej przestrzeni publicznej.

- Nie zabraknie miejsc do wypoczynku, poza tym tak zwanych zacieniaczy, będących dodatkowo ciekawym punktem orientacyjnym oraz ringów świetlnych, czyli atrakcyjnego oświetlenia będącego jednocześnie formą dużej rzeźby ulicznej. Elementem przebudowanej promenady będą też fontanna i tężnie - wymienia Robert Karelus.

Projekt ma być nie tylko funkcjonalny, ale także stanowić atrakcję turystyczną, jakich mało na polskim wybrzeżu.

- Bezpośredni kontakt z płynącą wodą, jej szum oraz dodatkowe, lecznicze właściwości stanowić będą idealne uzupełnienie atrakcji kurortu, szczególnie w odniesieniu do jego funkcji uzdrowiskowej - wymienia rzecznik prezydenta Świnoujścia.

Przebudowa tzw. starej promenady dotyczyć będzie również budowy wejść na plażę i jej połączeń z nową Promenadą Zdrowia, którą zaplanowano bliżej plaży, równolegle do tzw. starej promenady.

W ostatnich latach wygląd promenady zmieniał się znacznie, ale w jej części wschodniej, gdzie powstają nowe, atrakcyjne inwestycje, a wraz z nimi nowa infrastruktura. Zachodnia część, którą odbudowano w latach 50-tych pozostała niemal niezmieniona w swojej formie. Teraz przyszedł czas na to, by iść z duchem postępu i sprawić, by widoczny dysonans między dwoma częściami został zatarty. Miasto w najbliższym czasie planuje poprawić także infrastrukturę ścieżek rowerowych, w okolicach promenady i na niej samej. W starej części, rowerzyści muszą schodzić z rowerów ze względu na zbyt wąskie przejścia.

Joanna Maraszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.