Marek Jaszczyński [email protected]

Niepełnosprawni mają swoje mieszkania

Niepełnosprawni  mają swoje mieszkania
Marek Jaszczyński [email protected]

Świętowali Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. W czasie uroczystości doszło do otwarcia dziesięciu mieszkań chronionych.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele p.w. św. Kazimierza w Policach. Po mszy świętej uczestnicy obchodów przeszli do siedziby Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Policach. Tam zorganizowano festyn. Były podziękowania, wyróżnienia i wiele pozytywnych emocji. Najważniejsze było otwarcie nowych mieszkań dla podopiecznych.

- Stowarzyszenie działa od 1999 roku i rozwija się początkowo był to Warsztat Terapii Zajęciowej w starym budynku , a od trzech lat w nowym budynku funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy - móiw Zdzisław Gorący, przewodniczący zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Policach. - Dziś otworzyliśmy dziesięć jednopokojowych mieszkań chronionych z łazienką, jedną dużą kuchnią. Podopieczni sami nie przygotują sobie posiłków, dlatego potrzebne jest wzajemne wsparcie, żeby było jak w rodzinie.

Mieszkania powstały przy współpracy powiatu i gmin powiatu polickiego. Powiat policki przeznaczył na inwestycję 100 tysięcy złotych, Gmina Police 460 tysięcy złotych, gmina Nowe Warpno 170 tysięcy złotych, gmina Kołbaskowo 32 tysiące złotych, a gmina Dobra 25 tysięcy złotych. Przy budowie mieszkań pomogli także przedsiębiorcy i osoby prywatne. Dla niepełnosprawnych budynek przy ulicy Korczaka to drugi dom. Spędzają tu z opiekunami mnóstwo godzin. Środowiskowy Dom Samopomocy zapewnia terapię zajęciową, odbywającą się w 6 tematycznych pracowniach pod kierunkiem specjalistów, wparcie psychologiczne, rehabilitację ruchową i społeczną, a także poradnictwo socjalne i współpracę z rodziną oraz innymi osobami i podmiotami w zakresie kształtowania odpowiednich postaw wobec osoby niepełnosprawnej.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU). Celem święta jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Marek Jaszczyński [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.