Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nie wysyłał SMS-ów. Ale tego ostatniego wieczora napisał: Całuję na dobranoc

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Polska Press
Katarzyna Kachel

Nie wysyłał SMS-ów. Ale tego ostatniego wieczora napisał: Całuję na dobranoc

Katarzyna Kachel

Prof. Jerzy Aleksandrowicz mówił, że żadna religia nie oswaja śmierci. Nie chroni przed lękiem. Ale sam nie bał się umierania. Chciał żyć zawsze maksymalnie. Tak, jakby końca nie było

Kopcił jak smok. Żartował, że to najlepsza profilaktyka choroby Alzheimera. I faktycznie do ostatnich dni umysł miał jak brzytwa. Wciąż szukał nowych rozwiązań w psychiatrii. Jego najnowszy tekst o nerwicach ukaże się niedługo w dwumiesięczniku „Psychiatria Polska”. Dziś pożegnamy prof. Jerzego Aleksandrowicza, wizjonera i twórcę nowoczesnej psychoterapii.

Kiedy Julian Aleksandrowicz uciekał kanałami z krakowskiego getta, w jednej ręce ściskał mocno syna Jerzyka, w drugiej podręcznik do hematologii. Nie wiedział, czy przeżyją, ale chciał, by jego praca nad krwią i białaczką przetrwała. Przeżyli. Ojciec został wybitnym hematologiem, syn wybitnym psychiatrą, który stworzył własną szkołę psychoterapii. Dla niektórych był autorytetem, dla innych autorytetem i ojcem. -Miałam dwóch mistrzów, obu genialnych, o nieprzeciętnej inteligencji. Profesorów Jerzego Vetulaniego i Jerzego Aleksandrowicza. Całkowicie różnych. Pamiętam, kiedy zamawiałam u nich rozdział do książki, pierwszy pisał go w ostatniej chwili i był święcie przekonany, że jest absolutnie doskonały. I taki był. Profesor Aleksandrowicz pracował nad nim powoli, cały czas coś w nim poprawiał, udoskonalał, oddawał, a potem jeszcze dzwonił, bo nigdy do końca nie był zadowolony z efektu swojej pracy - opowiada prof. Dominika Dudek, psychiatra, która przejęła po Profesorze Aleksandrowiczu szefostwo nad dwumiesięcznikiem „Psychiatria Polska”.

Czytaj więcej:

 • Był wymagający. Doktoranci mieli z nim czasem krzyż pański. Bo nie pozwalał chodzić na skróty.
 • Co lubił robić i na co narzekał?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.