Nie chcą pracować w niedziele [wpis z Facebooka]

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Agnieszka Domka-Rybka

Nie chcą pracować w niedziele [wpis z Facebooka]

Agnieszka Domka-Rybka

Solidarność: - Rodzina powinna być razem, a tak: dzieci w domu, mama przy kasie.

Jak bumerang wraca temat zakazu handlu w niedziele. NSZZ Solidarność namawia rząd do wprowadzenia go. Związkowcy przygotowali nawet okolicznościowy kalendarz na 2016 rok, w którym przedstawiają szczęśliwą rodzinę w parku, z dopiskiem: „Niedziela dobrem publicznym - chrońmy ją ustawowo!”.

- Nie znam ani jednego pracownika dużego sklepu, który byłby przeciwny temu zakazowi - twierdzi Jan Dopierała, sekretarz Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Pracowników Handlu, na co dzień zatrudniony w bydgoskim Auchan. - To nie jest żadna sensacja w Europie, bo wolne niedziele mają w Niemczech, Francji, Belgii czy Austrii, a na Węgrzech dzięki temu rozwinął się handel rodzimy i internetowy. Znam samotną matkę, która pracuje po południu. Rano nie może być z dzieckiem, ponieważ jest ono w szkole, a gdy wraca z lekcji, mama szykuje się na swoją zmianę. W niedzielę też jest w sklepie, więc kiedy ma spędzać czas z córką?

Dopierała dodaje, że oczywiście słyszał argumenty, że będą z tego powodu zwolnienia, że gospodarka straci: - Dlatego proponujemy na początek kompromis, czyli sklepy otwarte do godziny 14.00. Zobaczymy, jaki to będzie miało wpływ na rynek, i zdecydujemy, co dalej.

Jeśli ktoś może wydać w miesiącu tylko 1000 zł, to przecież nie ma znaczenia, czy będzie robił zakupy w sześć, czy w siedem dni. W portfelu mu z tego powodu nic nie przybędzie.

Pomysł krytykuje Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która zrzesza sieci handlowe.

Ostrzega, że zakaz bardzo w nie uderzy. Obroty spadną, czego konsekwencją będzie mniej miejsc pracy w handlu i niższe pensje.

Podkreśla, że polska gospodarka na pewno straci, bo opiera się przede wszystkim na rynku wewnętrznym, który odpowiada za 60 proc. PKB (dochodu państwa).

A co na to klienci?

Popieracie zakaz handlu w niedzielę? Chodzicie w ten dzień na zakupy?

Posted by Gazeta Pomorska on 24 styczeń 2016

Większość Polaków nie ma nic przeciwko kupowaniu w niedziele. Niektórzy lubią to robić. Według sondażu CBOS, ponad 59 proc. respondentów nie neguje pracy zarobkowej w tym dniu. 66 proc. zaś przyznaje, że lubi niedzielne zakupy.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.