Małgorzata Oberlan

Nauczyciele odchodzą z „Solidarności”. Aż 60 pracowników oświaty z Torunia i okolic odeszło ze związku

Nauczyciele odchodzą z „Solidarności”. Aż 60 pracowników oświaty z Torunia i okolic odeszło ze związku Fot. Polska Press
Małgorzata Oberlan

Irytacja, złość, wstyd, ogromne rozczarowanie - o tym mówią nauczyciele, rezygnujący z członkostwa w oświatowej „Solidarności”. Powodem jest oczywiście porozumienie z rządem podpisane przez Ryszarda Proksę. Z toruńskiej organizacji odeszło już 60 osób.

W Toruniu i okolicy pracownicy oświaty należący do „Solidarności” rzucają legitymacje związkowe.

- W ostatnim czasie postąpiło tak 60 osób. Ubyło nam 12 procent członków - nie kryje Jerzy Wiśniewski, szef oświatowej „S” w Toruniu.

Przypomnijmy, że Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” jako jedyny podpisał w niedzielę 7 kwietnia porozumienie z rządem PiS w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Decyzję tę nazwał sukcesem. W porozumieniu rząd deklaruje dodatkowe 0,65 mld zł na podwyżki dla nauczycieli, by wyniosły one łącznie od września 2019 r. 9,6 proc. w stosunku do stycznia 2019 r. W dokumencie jest również zapis o skróceniu stażu nauczyciela stażysty do 9 miesięcy.

- Oburzenie tym porozumieniem jest potężne. Nie mam jeszcze danych liczbowych, ale wiem, że w Toruniu i części powiatu (ten obszar obejmujemy) strajkowała spora grupa członków „Solidarności”. Część z nich to już byli członkowie związku. Sam, jako pracownik SP nr 7 w Toruniu, strajkowałem w ubiegłym tygodniu - mówi Jerzy Wiśniewski. Dodajmy, że wcześniej okupował kuratorium.

Efektem oburzenia związkowców jest nie tylko składanie przez nich legitymacji „Solidarności”. Toruńska organizacja przyłączyła się do działania całego regionu. Apeluje do Ryszarda Proksy, by sam zrezygnował z funkcji przewodniczącego. Jeśli tego nie zrobi, związkowcy wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego zebrania delegatów oświatowej „S” i głosowanie nad jego odwołaniem.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.