Nauczaniem indywidualnym w Toruniu objętych jest obecnie prawie 80 uczniów. Gminę to sporo kosztuje

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Justyna Wojciechowska-Narloch

Nauczaniem indywidualnym w Toruniu objętych jest obecnie prawie 80 uczniów. Gminę to sporo kosztuje

Justyna Wojciechowska-Narloch

Około 50 zł kosztuje godzina pracy nauczyciela dyplomowanego realizującego kształcenie indywidualne w domu ucznia. Taką edukacją w Toruniu objętych jest obecnie 79 dzieci i młodzieży.

Minister Anna Zalewska dwa lata temu zmieniła przepisy dotyczące kształcenia dzieci przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Chodziło o to, by skutecznie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, które nierzadko towarzyszyło nauce w domu.

Dziś prawo do tego rodzaju edukacji mają tylko ci uczniowie, którzy ze względu na swoją chorobę nie mogą chodzić do szkoły. Z tego powodu dla tej grupy uczniów zajęcia prowadzone są w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem w domu ucznia na podstawie orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego albo orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania.

Liczy się dobro ucznia

W roku szkolnym 2016/2017 toruńska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wydała 241 orzeczeń o potrzebie indywidualnego nauczania. Rok później było ich 265, a w tym roku szkolnym - 207.

- Liczba wydanych orzeczeń nie jest do końca miarodajna przy ustalaniu liczby dzieci objętych indywidualnym nauczaniem, ponieważ orzeczenie jest wydawane na wskazany okres - tłumaczy Joanna Duszyńska, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu. - Dla przykładu jedno dziecko może mieć orzeczenie wydane na rok, inne zaś dwa orzeczenia po pół roku, a jeszcze inne nawet trzy na okresy po 2, 3 czy 4 miesiące w roku.

Do wydania orzeczenia niezbędne jest zaświadczenie lekarskie. Cała procedura rusza po złożeniu wniosku do poradni przez rodziców bądź prawnych opiekunów ucznia.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.