Najpierw dostali, teraz muszą oddać 500 plus. Dlaczego?

Czytaj dalej
Eliza Gniewek-Juszczak

Najpierw dostali, teraz muszą oddać 500 plus. Dlaczego?

Eliza Gniewek-Juszczak

W ośrodkach pomocy społecznej ciekną łzy i lecą przekleństwa. Są emocje, bo chodzi o kasę. Niektórzy muszą zwracać nawet po 6 tys. zł. Lubuszanie łącznie oddadzą pół miliona zł.

– „Nie wiedziałam, że trzeba informować OPS o tym, że zmieniam pracę” – tymi słowami tłumaczyła się jedna pani. Rozumiemy, że tak mogło się zdarzyć, ale w przypadku tej pani i kilku innych był to kolejny raz – mówi Grażyna Wlazły, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli. W tym ośrodku od kwietnia ubiegłego roku do sierpnia wydano 2772 decyzje przyznające świadczenie 500+ i jednocześnie wydano 23 decyzje w sprawie nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych. Nowosolanie muszą oddać łącznie 28 tys. zł.

Urzędnicy przypominają, że trzeba składać oświadczenia, jeśli rozpoczęliśmy nowe zatrudnienie, zmienił się nasz stan cywilny albo straciliśmy rentę lub została nam ona przyznana. Jeśli mamy wątpliwość, warto przyjść i zapytać, czy trzeba składać dodatkowe dokumenty.

Czytaj więcej 15 września w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.