Anna Folkman

Na wyjeździe też masz prawo iść do lekarza

Na wyjeździe też masz prawo iść do lekarza
Anna Folkman

Ferie w pełni, ale grypa nie ma wolnego. Warto wiedzieć, kiedy w razie nagłego zachorowania można iść do lekarza w innym mieście.

- Wielokrotnie zdarzyło mi się przyjąć pacjenta odwiedzającego Szczecin, który bardzo się zdziwił, że może się w naszej przychodni skonsultować „na NFZ”. Tak samo wiele razy nasi pacjenci zwrócili mi uwagę, że będąc w innych mieście czasowo mają problem z dostępem do opieki medycznej w przychodniach POZ - zauważa Jacek Bujko z Przychodni Szczecińskiej.

- To ważny temat, zwłaszcza w czasie obecnej epidemii grypy. Należy pamiętać, że ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia daje pacjentom bardzo duże możliwości leczenia się poza miejscem zamieszkania. Pacjenci często są zmuszeni szukać na wyjeździe prywatnych konsultacji i bardzo przepłacają za opiekę, która w zasadzie należy im się w ramach ubezpieczenia.

Jak podaje Małgorzata Koszur z NFZ w Szczecinie, pacjent ma prawo korzystać z opieki zdrowotnej na terenie całego kraju, na zasadach wynikających z przepisów, w placówkach, które mają umowę na dany zakres świadczeń z NFZ.

Oznacza to, że osoba przebywająca poza miejscem zamieszkania korzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej na zasadach ogólnych. Wyjątkiem jest Podstawowa Opieka Zdrowotna.


- Podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, pacjent ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza POZ, pielęgniarki i położnej POZ) tylko w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia - wyjaśnia Małgorzata Koszur. - Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej czynne są w dni powszednie w godz. 8-18. Po godzinie 18, a w dni wolne od pracy przez całą dobę, sprawowana jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

- W przypadku potrzeby pilnej konsultacji w wyniku nagłego zachorowania zapraszamy do bezpłatnego korzystania z pomocy naszej przychodni wszystkich pacjentów ubezpieczonych w NFZ, a mieszkających na stałe poza Szczecinem i gminami ościennymi (Dobra Szczecińska, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Kołbaskowo, Police, Stare Czarnowo). Wystarczy okazać swój dowód osobisty, na podstawie którego zostanie zweryfikowany status ubezpieczenia zdrowotnego - dodaje Bujko.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny przed wyjazdem zaopatrzyć się u swojego lekarza w odpowiednią ilość leków lub zabrać ze sobą recepty z oznaczonym na recepcie przez lekarza terminem realizacji recepty (od danego dnia). Lekarz może wystawić do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.