Na starcie w wyścigu do Brukseli polityczna pierwsza liga

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Sławomir Bobbe

Na starcie w wyścigu do Brukseli polityczna pierwsza liga

Sławomir Bobbe

Na niecałe 100 dni do wyborów do Parlamentu Europejskiego wiadomo tyle, że „weźmiemy” dwa mandaty. Kto je dostanie?

Województwo, a w praktyce Bydgoszcz, ma trzech posłów do Parlamentu Europejskiego. To Tadeusz Zwiefka (PO), Janusz Zemke (SLD) i Kosma Złotowski (PiS). Powtórzenie wyniku, który dawał regionowi trzech posłów będzie niemożliwe - trzy mandaty wzięliśmy dlatego, że mieliśmy nad wyraz wysoką frekwencję, a regiony z którymi bezpośrednio konkurowaliśmy o trzeci mandat się nie popisały. W porównaniu do poprzednich wyborów mieszkańców regionu jest też dużo mniej - a to oznacza, że realne są dwa mandaty dla województwa.

O tym, kto je dostanie zdecydują jak zawsze wyborcy. Ale już to na kogo będzie można głosować wskażą partyjne centrale. A sprawa w ciągu ostatnich kilku dni mocno się skomplikowała. Oto do Koalicji Europejskiej przystąpił, decyzją rady krajowej, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Co prawda Sojusz w skali kraju jest raczej w głębokiej defensywie, ale ma kilka jasnych punktów na politycznej mapie Polski. Jednym z nich jest Janusz Zemke z Bydgoszczy, który - choć mówiło się o tym, że to będzie jego ostatnia kadencja w PE - jednak w wyborach wystartuje.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

 • kto jeszcze ze znanych polityków z regionu planuje wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego
 • w jaki sposób oblicza się liczbę europosłów z danego okręgu

 

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.