Na Rejewskiego kurs tymczasowy. Nie ma już pociągu z wielkim ziomkiem w nazwie, nie będzie fajerwerków na miejskim sylwestrze

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Jarosław Reszka

Na Rejewskiego kurs tymczasowy. Nie ma już pociągu z wielkim ziomkiem w nazwie, nie będzie fajerwerków na miejskim sylwestrze

Jarosław Reszka

Zwolennikom tezy, że Bydgoszcz na krajowej arenie nie ma siły przebicia, przybył istotny argument. Zabrano nam „Rejewskiego” - pociąg PKP Intercity, zaledwie rok temu wypuszczony na prestiżowy tor do stolicy przy udziale córki urodzonego i przez wiele lat związanego z Bydgoszczą genialnego kryptologa.

Nikt z kolejowych hierarchów nie był wtedy uprzejmy uprzedzić nas, że Marian Rejewski jest jedynie czasowym patronem pociągu i już po roku, niczym Miss Polski, będzie musiał ustąpić pola urodzonemu na Kresach Stanisławowi Moniuszce.

Na pociechę od rzeczniczki PKP Intercity usłyszeliśmy, że IC „Rejewski” został strącony z rozkładu jazdy w doborowym towarzystwie: m.in. z IC „Jagiellończyk” i IC „Pobożny”, ale zamiast nas to uspokoić, pewnie jeszcze bardziej zaniepokoiło. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w państwowej spółce kolejowej gniazdo uwiła sobie komórka dywersyjna, atakująca nie tylko wszystko, co bydgoskie, ale też polskie i chrześcijańskie. A nadzieję można czerpać jedynie z faktu, że w obronę zdegradowanych patronów zaangażował się poseł o nazwisku Król, któremu ich niedola, zwłaszcza Jagiellończyka i Pobożnego, na pewno nie jest obojętna.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.