Muzeum PRL-u w militarnym stylu rozpoczęło szósty sezon działalności [WIRTUALNY SPACER]

Czytaj dalej
Michał Nowak

Muzeum PRL-u w militarnym stylu rozpoczęło szósty sezon działalności [WIRTUALNY SPACER]

Michał Nowak

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej rozpoczęło już szósty sezon działalności. Placówka prowadzona przez Fundację Minionej Epoki przywitała wiosnę militarną majówką. Była okazja do podziwiania nowych eksponatów w tym wyjątkowym miejscu.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach przywitało swoich klientów 1 maja grochówką i militarnymi eksponatami. Nowością w zbiorach i prawdziwym hitem był czołg T-72. Można w tym miejscu znaleźć jednak wiele innych zabytków motoryzacji: mikrusa MR-300, którego wyprodukowano ponad 1,7 tys. sztuk, moskwicz 400, wóz strażacki wyprodukowany w 1959 roku, a także nowy eksponat – dobrze znanego poloneza z 1989 roku. Oprócz podziwiania eksponatów motoryzacyjnych, w majówkę można było się także przejechać wozami militarnymi i skorzystać ze strzelnicy.

Celem muzeum jest przede wszystkim przeniesienie klientów w czasie, dla rozrywki, ale także w celach edukacyjnych, by móc pogłębiać swoją wiedzę historyczną. Niektórzy przypomną sobie jak się żyło w minionej epoce, inni doświadczą tego po raz pierwszy. Znajdujące się w muzeum meblościanki na wysoki połysk i sklep z „gołymi hakami” z pewnością przypomną odwiedzającym o specyficznym uroku lat 70. i wzbudzą momentalne skojarzenia z filmami Stanisława Barei.

Odwiedzając Muzeum PRL-u można także liczyć na różnorodne wystawy. W tym roku będą to: „Laicyzacja życia społecznego”, „586 dni stanu wojennego” oraz „Utracone nadzieje, historia ludności żydowskiej na terenie województwa katowickiego w latach 1946 – 1970”. Jak przyznaje Monika Żywot, prezes zarządu Fundacji Minionej Epoki, muzeum dużo zawdzięcza współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowym w Katowicach, Muzeum Zamojskich w Kozłówce czy Muzeum Techniki Militarnej i Użytkowej w Bytomiu.

Fundacja Minionej Epoki jest apolityczna i jej podstawowym celem jest prowadzenie muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Jak podkreślają władze fundacji, głównym jej celem jest zbieranie, zachowywanie i udostępnianie szeroko rozumianych materiałów na temat okresu w dziejach Polski od 22 lipca 1944 roku do 29 grudnia 1989 roku.

Ciekawe jest również miejsce, w którym muzeum się znajduje. Placówka mieści się w folwarku Dwór Nowa Ruda, który został wybudowany przez niemiecką rodzinę von Ballestremów w 1890 roku. Po zakończeniu wojny folwark przeszedł w ręce Skarbu Państwa i został przemieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark został porzucony i z biegiem czasu popadał w coraz większą ruinę. Prywatni właściciele tchnęli w ten obiekt nowe życie. Otwarcie Muzeum PRL-u nastąpiło 4 czerwca 2010 roku, w 21. rocznicę wolnych wyborów w Polsce. Obiekt można obecnie zwiedzać od środy do niedzieli w godz. 10-18.

Michał Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.