Mundurowy na chorobowym nie straci [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Maciej Czerniak

Mundurowy na chorobowym nie straci [infografika]

Maciej Czerniak

Policjant, strażak i pogranicznik znów dostaną pełną pensję na zwolnieniu. MSWiA przygotuje projekt.

Wracamy do normalności. Nie wszystkie nasze postulaty zostały przyjęte, ale lepszy taki kompromis, niż żaden - tymi słowami bydgoski policjant komentuje porozumienie związkowców z rządem.

Chorobowe na 100 proc.

Na Forum Dialogu Społecznego ustalono właśnie, że pracownicy służb mundurowych będą mogli przez 30 dni w roku przebywać w domu na zwolnieniach lekarskich. W tym czasie będą pobierali swoje pełne wynagrodzenie.

Poprzednie propozycje resortu spraw wewnętrznych zakładały, że po reformie systemu świadczeń zdrowotnych w mundurówce w ogóle zniknie możliwość pobierania na chorobowym wypłaty w wysokości 100 procent. Pierwsze sygnały o tym, że rząd zabiera się za przywileje w służbach mundurowych, zaczęły przybierać postać projektów ustaw już za rządów PO-PSL w 2012 roku.

Mundurowy na chorobowym nie straci [infografika]
MSWiA Grafika z roku 2015 obrazująca, jak po wprowadzeniu w służbach mundurowych cięć (zamiast 100 proc. pensji, tylko 80. proc na chorobowym) wyglądała absencja w poszczególnych mundurówkach.

Odwrócona reforma

Proponowane wtedy rozwiązania zakładały, że funkcjonariusze i żołnierze, którzy będą przebywać na zwolnieniu lekarskim, otrzymają 80 proc. uposażenia wraz z dodatkami stałymi. Pomniejszone uposażenie miało być wypłacane w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie wynika z choroby, która nie ma związku ze służbą, z tytułu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym bliskim.

- Z naszych szacunków wynika jednak, że zaledwie około dziesięć procent policjantów, którzy poszli na zwolnienie, dostało chorobowe w wyniku wypadku, albo choroby mających związek z pełnieniem służby - wyjaśniała Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW.

Ministerstwo argumentowało potrzebę zmian w systemie zwolnień chorobowych. Liczby przytaczane wtedy przez resortowych ekspertów były astronomiczne. W ciągu roku policjanci którzy złożyli w komendach zwolnienia lekarskie, mieli łącznie przebywać na zwolnieniu aż przez 2 mln dni.

Wtedy te pomysły spotkały się ze zdecydowanym oporem ze strony związkowców. Szczególnie zaniepokojeni takimi zmianami byli policjanci.

- Nie wiem, skąd te dane. To chyba liczby wydumane przez funkcjonariuszy z KGP - mówił Jarosław Hermański, przewodniczący NSZZ Policjantów w Kujawsko-Pomorskiem. - Rzekomo policjanci nadużywają zwolnień i tylko niewielka część przebywa na chorobowym z powodu wypadków w czasie służby. A czy ktoś wziął pod uwagę, że wiele tych zwolnień dotyczy choćby zwolnień kobiet służących w policji? Mam na myśli kobiety w ciąży i tuż po porodzie. Przecież w tych przypadkach nie mówimy o jakimś naciąganiu czy wyłudzaniu zwolnień lekarskich.

Mniej jednodniówek

Po wejściu ustawy obniżającej próg ze 100 do 80 procent, ministerstwo spraw wewnętrznych informowało, że liczba policjantów, strażaków i m.in. funkcjonariuszy BOR na zwolnieniach chorobowych zmniejszyła się o około jedną trzecią. W przypadku strażaków z naszego regionu, przed wejściem ustawy na zwolnieniach było 806 strażaków, zaś już po tym, jak zaczęła obowiązywać 572 strażaków.

- Można zaryzykować stwierdzenie, że obniżenie wynagrodzenia o 20 procent spowodowało wyeliminowanie krótkoterminowych zwolnień lekarskich strażaków, chociaż z drugiej strony w statystykach nie rozróżniamy, czy choroba ma związek ze służbą czy nie - odpowiada mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka kujawsko-pomorskich strażaków. - Warto również zaznaczyć, że strażacy ubezpieczają się na ryzyko dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby, rekompensując sobie utraconą część wynagrodzenia - dodaje.

Jeśli chodzi o policjantów, 1 czerwca 2013 roku na zwolnieniach przebywało 464 kujawsko-pomorskich funkcjonariuszy. 1 czerwca tego roku była to liczba 433 osób. W bydgoskiej policji w 2015 roku udzielono 1612 zwolnień, rok wcześniej było ich 2001.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.