MSWiA: Zmiany w policji po dymisji komendanta głównego policji

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Tomasz Plaskota

MSWiA: Zmiany w policji po dymisji komendanta głównego policji

Tomasz Plaskota

Biuro Spraw Wewnętrznych zostanie wyłączone ze struktur Komendy Głównej Policji i podporządkowane MSWiA. Ma usprawnić działanie służb

Podobne rozwiązanie zostanie zastosowane również w przypadku innych służb podległych MSWiA, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział w piątek rano w radiu RMF_FM, że projekt ustawy zostanie przygotowany w ciągu najbliższych tygodni.

Szef MSWiA ocenił, że nadzór ministerstwa nad policją jest niewystarczający

Mówił, że policja powinna przede wszystkim zajmować się bezpieczeństwem obywateli, a nie sobą. Odniósł się też do dymisji komendanta głównego policji, inspektora Zbigniewa Maja. Błaszczak powiedział, że w tej sytuacji była to jedyna słuszna decyzja.

– Nigdy nie jesteśmy w stanie ocenić, czy taka nominacja jest nominacją gwarantującą sukces – stwierdził minister Błaszczak w RMF FM. Podkreślił, że kandydaturę Maja, podobnie jak innych kandydatów na komendanta, sprawdzają służby. – Skoro służby państwowe zarekomendowały kandydaturę, a potem okazało się, że są jakieś sprawy nie do końca wyjaśnione, to świadczy o tym, że ich jakość przez ostatnie osiem lat nie była dobra – dodał Błaszczak.

Komendant Zbigniew Maj podał się do dymisji po dwóch miesiącach pełnienia funkcji. – Dotknąłem haków i zostałem zaatakowany – tak tłumaczył swoją decyzję Maj na konferencji prasowej. Media pisały, że dymisja mogła mieć związek z tajną operacją przeciwko Majowi, którą przygotowało Biuro Spraw Wewnętrznych policji.

Minister Mariusz Błaszczak pozytywnie ocenił zmiany wprowadzone przez komendanta Maja wspólnie z MSWiA

Do sukcesów zaliczył m.in. podwyżki dla policjantów wyższe od proponowanych przez poprzedni rząd, mapę bezpieczeństwa, która odpowiednio zabezpieczy porządek publiczny i bezpieczeństwo Polaków oraz odwołanie komendantów, którzy służbę w policji rozpoczęli przed 1989 r.

Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.