Modernizacja 254: tak. Ale obwodnica też

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kubiak
Adam [email protected]

Modernizacja 254: tak. Ale obwodnica też

Adam [email protected]

Przejazd kolejowy na Łabiszyńskiej największym utrudnieniem.

Wczoraj przedstawiliśmy projekt obwodnicy Brzozy, który na spotkaniu konsultacyjnym w sprawie modernizacji drogi wojewódzkiej 254 przedstawił mieszkający w tej wsi Łukasz Kubiak, spec od gospodarki przestrzennej, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzień po spotkaniu w gimnazjum w Brzozie prezentował swój projekt na sesji Rady Gminy Nowa Wieś Wielka.

W sprawie modernizacji drogi Brzoza - Mogilno wójt Wojciech Oskwarek w minionym tygodniu wystąpił do Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Wojciech Oskwarek napisał:

Konsultacje społeczne z mieszkańcami Brzozy wykazały ponad wszelką wątpliwość, że niezbędna jest budowa obwodnicy, która wyeliminowałaby ruch pojazdów ciężarowych z centrum Brzozy. Wprawdzie wprowadzenie takiego rozwiązania, przy aktualnie konsultowanym projekcie jest niemożliwe, będę jednak zabiegał, by w Waszej strategii inwestycyjnej znalazła się budowa obwodnicy.

Nie byłoby problemu z drogą wojewódzką 254, gdyby hamulcem w ruchu pojazdów nie był przejazd kolejowy w Brzozie. Fatalnie usytuowany - tuż za skrzyżowaniem z drogą krajową nr 25. Zarządca drogi wojewódzkiej w ostatnich latach zrobił bardzo wiele, by rozwiązać problem. Wydłużył lewoskręt od strony węzła Stryszek, unowocześnił sygnalizację świetlną, ale niewiele to zmieniło. Wystarczy w godzinach szczytu zamknięcie przejazdu, by tworzył się tu korek. Potęguje go także sygnalizacja świetlna ustawiona tuż za węzłem Stryszek.

Odcinek trasy Stryszek Brzoza jest jednym z najbardziej obciążonych ruchem pojazdów. Średnio każdej doby przejeżdża tu około 25 tysięcy aut. Za Brzozą ruch jest już mniejszy, bo część aut wjeżdża w ul. Łabiszyńską. W stronę Łabiszyna, Barcina, Mogilna. A ul. Łabiszyńska w Brzozie - pisaliśmy już o tym wczoraj - jest centrum tej wsi. Są tu kościół, dwie szkoły, sklepy i placówki usługowe. Od przejazdu kolejowego jest to już droga wojewódzka. I tę arterię Zarząd Dróg Wojewódzkich zamierza zmodernizować.

I do tej koncepcji modernizacji drogi nr 254, w imieniu mieszkańców, uwagi zgłasza wójt Nowej Wsi Wielkiej. Wnosi o prawoskrętne wyjazdy z ul. Gierczak, Kolejowej i Ogrodowej, by też z Ogrodowej można było skręcać w Łabiszyńską w lewo i w prawo, prosi o skrzyżowanie Łabiszyńskiej z Powstańców Wlkp. o ruchu okrężnym, o przeniesienie ścieżek rowerowych po obu stronach Łabiszyńskiej z jezdni na chodnik...

Uwagi dotyczą nie tylko ulic w Brzozie, także w Olimpinie, Kobylarni. Najważniejszą jednak sprawą jest budowa obwodnicy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.