Mirosław Karapyta. Budowana latami, piękna kariera polityczna i bardzo bolesny upadek

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Mirosław Karapyta. Budowana latami, piękna kariera polityczna i bardzo bolesny upadek

Norbert Ziętal

Przez wiele lat pełnił kierownicze funkcje w kuratorium oświaty. W latach 2005-2006 był wicemarszałkiem podkarpackim, w 2007 r. został wojewodą, a w 2010 wybrany na marszałka województwa podkarpackiego. 13 lutego 2013 r. świat Mirosława Karapyty zaczął się walić.

Przed sześciu laty miał zdecydowanie największe wpływy w Podkarpackiem. Często mówi się, że marszałek województwa to „mały premier”.

13 luty 2013 r. Na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkraczają do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz prywatnego mieszkania Karapyty. On jest wtedy z żoną na prywatnym wyjeździe w Brazylii.

Prokuratura wyjaśnia mediom, że chodzi o „podejrzenie zaistnienia nieprawidłowości w niektórych jednostkach samorządu terytorialnego w Podkarpackiem”. Służby prasowe marszałka dopowiadają, że sprawa dotyczy wyjazdów zagranicznych, podróży służbowych, dotacji i zatrudniania pracowników.

Kilka dni po powrocie z Brazylii, Karapyta udziela wywiadów mediom. Twierdzi, że CBA zabezpieczyło różne dokumenty, ale zapewnia, że nie ma pojęcia o co może chodzić. Niecodzienną sytuację tłumaczy również na sesji Sejmiku Podkarpackiego. Radni opozycyjnego wtedy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, ze zdarzenia godzą w wizerunek urzędu. Pojawiają się głosy, że jeżeli nieprawidłowości dotyczą przyznawania dotacji unijnych, to sprawa może mieć poważne konsekwencje dla regionu. Czas pokazał, że nie miała.

Pod koniec kwietnia 2013 r. CBA zatrzymuje Karapytę. Prokurator przedstawia mu siedem zarzutów. Chodzi o korupcję i sprawy obyczajowe, czyli seks za załatwienie pracy. Kara-pyta wychodzi dwa dni później, po wpłaceniu 60 tys. złotych poręczenia majątkowego.

W dalszej części artykułu:

 • jak wyrok skomentował Mirosłąw Karapyta?
 • jak wyglądała historia marszałka
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.