Milczący protest pielęgniarek w Katowicach. Chcą podwyżek [WIDEO] Strajk pielęgniarek EEC KATOWICE

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Agata Pustułka, Justyna Przybytek

Milczący protest pielęgniarek w Katowicach. Chcą podwyżek [WIDEO] Strajk pielęgniarek EEC KATOWICE

Agata Pustułka, Justyna Przybytek

Protest pielęgniarek w Katowicach w czasie EEC Katowice 2015: Przed Spodkiem w środę 22 kwietnia protestują pielęgniarki z całego regionu, by walczyć o lepsze płace i lepsze warunki pracy. Czy spotkają się z uczestnikami Europejskiego Kongresu Gospodarczego? STRAJK PIELĘGNIAREK

Protest pielęgniarek w Katowicach w czasie EEC Katowice 2015:

Kilkaset, a być może nawet tysiąc, pielęgniarek zebrało się w środę na placu przed Spodkiem, tuż obok MCK, gdzie odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy. Pielęgniarki ustawiły się w kregu, milczały przez godzinę, bo jak tłumaczyły dość słów już padło, „kto chce, ten zrozumie nasze milczenie”.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ILE ZARABIA PIELĘGNIARKA? OTO PENSJE PIELĘGNIAREK CZARNO NA BIAŁYM

Pielęgniarki zebrały się w Katowicach, aby zaprotestować przeciw pogarszającym się warunkom pracy oraz niskim zarobkom. Celowo wybrały datę i miejsce protestu. - W tym czasie w Katowicach odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, na którym obecne są również osoby związane z ochroną zdrowia w Polsce, co daje nadzieję, że nasz głos zostanie usłyszany i wysłuchany – mówiły.

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego protestują także anarchiści.

ANARCHIŚCI URZĄDZILI ANTYKONGRES ZOBACZ WIDEO

Krystyna Ptok, przewodnicząca Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, przypominała, że pielęgniarek wciąć ubywa. - Średnia pielęgniarek i położnych to 48 – 49 lat. W tej chwili ukończyło szkoły i weszło do systemu 400 osób, a odeszło z systemu 1100 osób na poziomie regionu śląskiego – wyliczała.

Jak dodała z powodu braku kadr dochodzi do sytuacji, że pod opieką pielęgniarki na oddziale jest 30 pacjentów. - Jesteśmy przeciążone – tłumaczyła Ptok.

Pielęgniarki walczą też o wzrost płac. - Średnie wynagrodzenie w naszej grupie zawodowej to 2600 zł brutto, to kwota wraz z dyżurami nocnymi i świątecznymi – mówiła przewodnicząca.

- Będzie nas co najmniej 700 - informuje Iwona Borchulska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych regionu śląskiego. Jak mówi już zamówiono kilka autobusów, ale wiele protestujących przyjedzie we własnym zakresie.

- W tym czasie będzie się odbywał Europejski Kongres Gospodarczy, co daje nam nadzieję, że głos nasz zostanie usłyszany i wysłuchany - wyjaśnia Borchulska.

W jakiej sprawie protestują pielęgniarki? Domagają się m.in. podwyższenia standardów leczenia w szpitalach i przychodniach, zwiększenia finansowania służby zdrowia i podwyżek.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ILE ZARABIA PIELĘGNIARKA? OTO PENSJE PIELĘGNIAREK CZARNO NA BIAŁYM

Zgodnie z harmonogramem protestu 12 maja odbędzie się we wszystkich placówkach zdrowia w Polsce dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego protestują także anarchiści.

ANARCHIŚCI URZĄDZILI ANTYKONGRES ZOBACZ WIDEO


*Koszmarny wypadek w Bytomiu na autostradzie A1. Mężczyzna jechał pod prąd [ZDJĘCIA]
*Egzamin gimnazjalny 2015: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*Potężny wstrząs w kopalni odczuwalny na Śląsku i Zagłębiu: Akcja ratunkowa trwa
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Agata Pustułka, Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.