Mieszkańcy wybrali na co wydać 7 mln zł z budżetu obywatelskiego

Czytaj dalej
Anna Folkman

Mieszkańcy wybrali na co wydać 7 mln zł z budżetu obywatelskiego

Anna Folkman

W tegorocznej czwartej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego były 122 projekty. Mieszkańcy wybrali 13 z nich. Każda dzielnica ma swoje. Na realizację jest 7 mln złotych.

W tym roku zadania podzielone były na ogólnomiejskie, dzielnicowe duże i dzielnicowe małe.

- Do zagospodarowania było 7 milionów złotych - podaje Sylwia Cyza-Słomska z urzędu miasta. - Każdy z głosujących dysponował 3 głosami: 1 na projekty ogólnomiejskie, 1 na projekty dzielnicowe duże i 1 na projekty dzielnicowe małe. W sumie w tym roku po weryfikacji wszystkich kart do głosowania, zarówno papierowych jak i elektronicznych w głosowaniu wzięło udział 34 tys. i 67 mieszkańców, oddali 94 tys. 964 głosy.

Coś dla miłośników sportu

Zwycięski projekt ogólnomiejski to Bukovasport (5160 głosów). Obejmuje budowę bazy trekkingowej BUKOVASPORT na terenie Puszczy Bukowej powiązanej z kompleksem boisk do rekreacji rodzinnej w terenie otwartym.

W kompleksie mają znaleźć się różne boiska do gry, np. pełnowymiarowe boisko do tenisa ziemnego z wyposażeniem, kort uwzględniający grę singlową i deblową, dwa pełnowymiarowe boiska do badmintona, pełnowymiarowe boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej czy niepełnowymiarowe boisko do piłki nożnej a także m.in. plac zabaw, bieżnia czy parkur.

Duże zmiany w dzielnicach

Wśród zadań dzielnicowych dużych mieszkańcy wybrali sensoryczny ogród zabaw, strefę sportu i rekreacji (1517 głosów) w Parku Brodowskim na Żelechowej. Celem projektu jest rewitalizacja Parku poprzez stworzenie: sensorycznego ogródka zabaw dla najmłodszych i niepełnosprawnych, placu zabaw dla dzieci starszych, boiska wielofunkcyjnego, kącika relaksacyjnego dla seniora oraz wiat na ognisko.

Na Prawobrzeżu dla Fundacji na Rzecz Zwierząt Dzika Ostoja wybrano Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt wraz z azylem i funkcją edukacyjną (3742 głosy). Na ośrodek składałyby się małometrażowe drewniane domki o konstrukcji zbliżonej do konstrukcji domków letniskowych. Znajdowałyby się tam biuro, miejsce dla stróża, niezbędne magazyny żywności dla zwierząt i budynek sanitarny. Największym budynkiem o takiej samej konstrukcji byłoby miejsce do prowadzenia zajęć przyrodniczych dla dzieci i młodzieży.

W Śródmieściu najwięcej głosów oddano na projekt „Równe chodniki dla Szczecina” (959 głosów). Chodzi o wyrównanie chodników, tak aby były przyjazne dla niepełnosprawnych, wózków, rowerów (gdzie nie ma ścieżek rowerowych) i dla mieszkańców.

W zachodniej części miasta na „Boisko wielofunkcyjne na Arkonce przy stadionie Arkoni” oddano 2968 głosów. W ramach dużego zadania dzielnicowego, miałoby zostać wybudowane wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 90/45 m wraz z otaczającą infrastrukturą takich jak: piłko-chwyty, oświetlenie, tablica informacyjna, bramki i siatki.

Małe, ale ważne

Spośród małych zadań dzielnicowych mieszkańcy wybrali stację roweru miejskiego przy ul. Duńskiej (1286 głosów), posadzenie kwiatów w rejonie ul. Przyjaciół Żołnierza (1145 głosów). To ostatnie zadanie miałoby polegać na stworzeniu łąki kwietnej, wielogatunkowego kolorowego kobierca. Podobne łąki usytuowane są w wielu dużych miastach Polski i Europy.

Wybrano też rewitalizację fragmentu Parku Księdza Alberta Wilimsky`ego w Podjuchach (3397 głosów). Zamierzenie obejmuje rewitalizację wybranych funkcji istniejącego parku: siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw. Oznacza to selekcję i częściowe wykorzystanie istniejących sprzętów i dostawienie nowych elementów. W uzupełnieniu zadanie zawiera również element edukacji (tablice informacyjne).

W Kijewie mieszkańcy postawili na różane ogrody (2380 głosów) - kwiaty i kwietne krzewy były symbolem osiedla w przeszłości. Nasadzenia krzewów kwiatowych przy głównych drogach osiedla nawiążą do historycznego charakteru miejsca.

Spośród małych zadań szczecinianie wybrali także stację roweru miejskiego przy TME (849 głosów), inteligentne meble solarne w parkach, czyli ławki, które działają jak hot spot, są wyposażone w panel słoneczny i wejście USB (799 głosów) a także będąca od lat tematem interwencji i dyskusji ścieżkę rowerowo - pieszą przy Jeziorze Głębokie od strony ul. Ppłk h. Kupczyka mającą umożliwić bezkolizyjne i bezpieczne okrążenie jeziora (3222 głosy). Chodzi o zakończenie szlaku w miejscu, gdzie łączy się z ul. Kupczyka. Ze szlaku wjeżdża się prosto na ulicę, pod prąd. Trzeba zatrzymać się i przejść na drugą stronę. Nie jest to proste, kiedy zza zakrętów zarówno z kierunku Wielgowa jak i od al. Wojska Polskiego pędzą samochody. Projekt ten będzie jeszcze podlegał dyskusji, gdyż budowę drogi rowerowej w tym rejonie zaplanowało już miasto. Być może pieniądze ze SBO będzie można w tym wypadku przeznaczyć na inny pomysł.

Ostatnim zwycięskim projektem jest siłownia street workout na stadionie Arkoni Szczecin (2851 głosów). W ramach tego zadania ma powstać plac z szeroką gamą urządzeń tj. 8 drążków na różnych wysokościach, drążek „żmijka”, ławka skośna, ścianka, wieża trójkątna, kółka gimnastyczne, poręcze skośne, poręcze równoległe, poręcze niskie itd.

Rowery wstrzymane

Natomiast sprawa projektów rowerowych została wstrzymana. Okazało się bowiem, że firma Nextbike wysłała prawie 30 tys. SMS-ów do użytkowników roweru miejskiego, zachęcając, by głosowali właśnie na projekty rowerowe. W związku z tym decyzja o dopuszczeniu do realizacji projektów związanych z rozbudową systemu roweru miejskiego jest wstrzymana i będzie poddana pod dyskusję i analizę wraz ze statystykami dotyczącymi głosowania sprzed i po wysłaniu SMS-a przez firmę Nextbike.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.