Mieszkańcy Pomorza i Kujaw wybrali swoich przedstawicieli, którzy otrzymają mandat europosła

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

Mieszkańcy Pomorza i Kujaw wybrali swoich przedstawicieli, którzy otrzymają mandat europosła

Hanna Walenczykowska

Wybory do europarlamentu w skali województwa, miasta Bydgoszczy i ościennych gmin wygrała Koalicja Europejska. Największym poparciem cieszy się Radosław Sikorski.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wczoraj wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Sprawdziliśmy, jak głosowali mieszkańcy Bydgoszczy oraz sąsiednich gmin.

Mieszkańcy Pomorza i Kujaw wybrali swoich przedstawicieli, którzy otrzymają mandat europosła

Wygrana koalicji

W Bydgoszczy na kandydatów Koalicji Europejskiej swój głos oddało 71.087 wyborców, czyli 53,4 proc. Na komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało43 345 osób, czyli 32,34 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 8 692 głosy, czyli 6,48. Poniżej wyborczego progu znalazły się Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy oraz Kukiz’15 i Lewica Razem.

W całym okręgu kujawsko-pomorskim najlepszy wynik również uzyskała Koalicja Europejska, na którą swój głos oddało 46,01 proc. wyborców. Drugi wynik uzyskało PiS z 39,24 proc., trzeci Wiosna z 5,94 proc. poparcia.

Radosława Sikorskiego, byłego marszałka Sejmu oraz lidera listy Koalicji Europejskiej, poparło najwięcej mieszkańców Kujaw i Pomorza - 129 339. Lider Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski uzyskał 107 113 .

Radosława Sikorskiego, lidera listy Koalicji Europejskiej, poparło najwięcej mieszkańców Kujaw i Pomorza. Dane PKW

Dwójki w natarciu

W Bydgoszczy w niedzielę pracowało 205 komisji wyborczych. Sprawdziliśmy niektóre z nich i - podobnie jak w skali całego województwa - liderem jest Radosław Sikorski. Były minister obrony narodowej otrzymywał największe poparcie i prawie w każdej komisji gromadził na swoim koncie o kilkadziesiąt głosów więcej niż jego konkurenci, również ci z tego samego komitetu wyborczego. Dodajmy, że listę kandydatów Koalicji Europejskiej ciągnęły trzy osoby - oprócz Radosława Sikorskiego niemałym poparciem cieszyli się: europoseł Janusz Zemke i poseł Krzysztof Brejza. To właściwie między nimi toczyła się walka o lepszy wyborczy wynik. Wygrał, poseł Krzysztof Brejza - swój głos oddało na niego ponad 84 tys. wyborców.

Ciekawie ułożyły się również wyniki kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Otóż dwaj liderzy: eurodeputowany Kosma Złotowski i poseł Tomasz Latos w wielu obwodach osiągali podobne poparcie. Różnice w liczbie głosów nie były wielkie i tak wyraźne, jak na liście KE. Na przykład w komisji zlokalizowanej przy ul. Cichej różnica ta wynosiła zaledwie dwa głosy. Wyniki pokazują więc, że Kosma Złotowski większym poparciem cieszy się na terenie gmin ościennych oraz całego województwa.

W tzw. obwodach zamkniętych wyniki również nie zaskakują. W Zakładzie Karnym w Fordonie aż 72 głosy zgromadził Radosław Sikorski. Natomiast Kosma Złotowski jedynie 7. W Areszcie Śledczym też zwyciężył Radosław Sikorski, zdobywając 54 głosy. Studenci mieszkających w Domu Studenta przy ul. Łużyckiej oddali swoje głosy na prawicę, czyli PiS i Konfederację.

Wygrali o włos

Na terenie sąsiednich gmin większość wyborców poparła listę Koalicji Europejskiej. Tylko w Dąbrowie Chełmińskiej głosy rozłożyły się w inny sposób; wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 41,27 proc. Był to wynik wyższy jedynie o 0,5 proc. od wyniku Koalicji Europejskiej w tej gminie.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.