Mieszkańcy osiedla Lotnisko doczekają się przedszkola

Czytaj dalej
Wioletta Mordasiewicz

Mieszkańcy osiedla Lotnisko doczekają się przedszkola

Wioletta Mordasiewicz

Mieszkańcy osiedla Lotnisko liczyli na to, że wraz z reformą oświatową na ich osiedlu powstanie szkoła podstawowa. Miasto uważa, że oznaczałoby to likwidację Szkoły Podstawowej nr 8

Mieszkańcy osiedla Lotnisko chcą, by ich osiedle rozwijało się szybciej. Brakuje im tam usług, większego sklepu, a także szkoły podstawowej.

- Mieszkam tu od 15 lat - mówi mieszkaniec os. Lotnisko, który przyszedł na jedno ze spotkań wyborczych. - Zauważam, że ludzie tu pomieszkają parę lat i się wyprowadzają. Przez te lata, jak tu mieszkam, wymieniło się około 80 procent mieszkańców. Przychodzi czas, by oddać dziecko do szkoły podstawowej i stargardzianie podejmują decyzje o przeprowadzeniu się bliżej centrum.

Mieszkańcy mówią, że owszem na osiedlu jest szkoła, ale jest to placówka ponadgimnazjalna prowadzona przez powiat.

- Miejskiej nie ma - dodaje.

Miasto tłumaczy, że na szkołę podstawową osiedle Lotnisko nie ma żadnych szans, bo w Kluczewie, kilka kilometrów dalej funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 8, która nie jest przepełniona.

- Uczniowie mogą do niej dojeżdżać za darmo - mówią przedstawiciele miasta. - Szkoła podstawowa jest większym kłopotem. W przypadku jej uruchomienia rację bytu straciłaby „ósemka” w Kluczewie.

Miasto obiecuje mieszkańcom nowe przedszkole.

- Za segmentami TBS jest działka do zabudowy i planujemy parter budynku przeznaczyć na przedszkole - dodają przedstawiciele miasta.

Kilka lat temu po interwencjach mieszkańców na osiedlu otwarto punkt Poczty Polskiej. W 2016 roku podwoje otworzyła tam też filia Książnicy Stargardzkiej.

- Dziennie przychodzi ok. 30 osób - mówi pracownica filii nr 2 na os. Lotnisko. - Przychodzą tu też dzieci spędzać wolny czas.

Stowarzyszenie Potrzebny Dom założyło dla starszych mieszkańców tego osiedla klub seniora. Mieszkańców z roku na rok przybywa, mieszkania buduje tam Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a także firmy developer-skie.

- Brakuje apteki - mówi starsza pani. - Muszę po leki jeździć do centrum.

Przyjmuje się, że usługodawcy mają szansę efektywnie prowadzić działalność, gdy liczba mieszkańców przekroczy 2 tysiące. Ten pułap osiedle już przekroczyło. Władze miasta mówią, że w miarę dalszego zwiększania się liczy mieszkańców i nowych bloków, przybywać będzie także usług.

Miasto kończy przygotowywać plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki jego uchwaleniu możliwe będzie uruchomienie pod zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną nowych terenów.

- Za kościołem znajduje się około 60 hektarów terenów rolnych, które będą przekształcone na tereny mieszkaniowe - informują mieszkańców władze miasta. - Także wzdłuż ul. Okulickiego są nieruchomości dające możliwość zabudowy mieszkaniowej. A

Wioletta Mordasiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.