Michał Smętkowski nowym szefem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Do tej pory był jej rzecznikiem prasowym

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Michał Smętkowski nowym szefem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Do tej pory był jej rzecznikiem prasowym

Łukasz Cieśla

Michał Smętkowski, dotychczasowy rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej, został jej nowym szefem. - Dostałem propozycję, którą przyjąłem. Pełnię funkcję Prokuratora Okręgowego - potwierdza prokurator Michał Smętkowski. Zmian jest więcej, bo w związku z jego nominacją stanowiska stracili dotychczasowi szefowie Prokuratury Okręgowej.

Do tej pory Michał Smętkowski był rzecznikiem prasowym poznańskiej Prokuratury Okręgowej, wcześniej pracował w Lesznie. Od wtorku jest nowym Prokuratorem Okręgowym w Poznaniu. Co zdecydowało o jego nominacji?

- Dostałem propozycję, którą przyjąłem

- mówi prokurator Michał Smętkowski.

Więcej: W grudniu rozpoczęła się czystka kadrowa w poznańskiej prokuraturze. Stanowiska stracili wtedy dwaj prokuratorzy

W prokuraturze zmienią się także zastępcy. Funkcję jednego zastępcy objął już Adam Echaust. Drugim zastępcą ma być kobieta, na razie jednak jest wakat na tym stanowisku. Nazwisko drugiego zastępcy ma być ogłoszone do poniedziałku.

Sprawdź takę: Wcześniej odwołano ważną panią prokurator z Poznania. Bo w sprawie prezydenta Gdańska postawiła się nowej władzy

Obecne nominacje oznaczają dymisje innych osób. Ze stanowiskami pożegnali się więc dotychczasowy szef Mateusz Pakulski oraz jego dwa zastępcy Łukasz Biela i Mikołaj Gajewicz. O tym, że stracą stanowiska, mówiło się już od kilku tygodni. Najpierw bowiem, w grudniu, stanowiska stracili Rafał Maćkowiak, szef poznańskiej Prokuratury Regionalnej oraz Roch Waszak, naczelnik Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. W kontekście ich odwołania prokuratorzy mówili nam, że kwestią czasu jest odwołanie dotychczasowego kierownictwa poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

- Zrobiono nieformalny "casting". Już w styczniu na giełdzie kandydatów na nowego szefa pojawiło się nazwisko Michała Smętkowskiego

- powiedział nam jeden z prokuratorów.

Jaki jest powód tak dużych zmian kadrowych w Poznaniu?

Jedna z wersji mówi o tym, że kierownictwo prokuratury w Warszawie szuka osób, które będą wykonywały polecenia i wytyczne "z centrali". Chodzi na przykład o konflikt z sędziami, którzy mają być dyscyplinowani za kwestionowanie bardzo kontrowersyjnych zmian w sądownictwie wprowadzanych przez rząd PiS. Prokuratorzy w całej Polsce mają reagować "na wszelkie próby podważania konstytucyjnych organów i instytucji, w kontekście działania sędziów”. Tak ma wynikać z instrukcji wydanej przez Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, bliskiego współpracownika ministra Zbigniewa Ziobry.

W Poznaniu padają też głosy, że od lat politykom PiS trudno znaleźć wśród miejscowych prokuratorów gorliwych zwolenników tzw. "dobrej zmiany". Stąd mają wynikać kolejne czystki kadrowe mające być próbą znalezienia "właściwych" szefów poznańskich prokuratur.

Przykładem wywierania nacisków miała być głośna sprawa śmierci Igora Stachowiaka, który zmarł na komisariacie we Wrocławiu. Śledztwo powierzono poznańskiej prokuraturze. Sprawa śmierci mężczyzny uderzała w rząd PiS i podległą jemu policję.

Czytaj tekże: Sprawa śmierci Igora Stachowiaka: dziwna konferencja prasowa poznańskiej prokuratury

Jak mówili nam poznańscy śledczy, z Warszawy przychodziły wytyczne, że w oficjalnych wypowiedziach prokuratorzy mieli podkreślać problemy z prawem Igora Stachowiaka, a umniejszać przestępcze zachowania policjantów. Nie każdy ze śledczych, jak usłyszeliśmy w Poznaniu, chciał wpisywać się w tę narrację.

Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.