Medale Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego": Jak potoczyły się losy laureatów?

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Marek Zaradniak

Medale Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego": Jak potoczyły się losy laureatów?

Marek Zaradniak

Przez ostatnie 45 lat nagrodę artystyczną Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” otrzymało wielu ciekawych twórców, rozwijających kulturę nie tylko w naszym regionie. Sprawdzamy, jak rozwinęły się ich kariery od czasu, kiedy otrzymali nagrodę.

Od 1974 roku redakcja „Głosu Wielkopolskiego” honoruje wybitnych młodych twórców i animatorów kultury Medalami Młodej Sztuki. Pomysłodawcami tego wyróżnienia byli długoletni, niezapomniany publicysta „Głosu” Włodzimierz Braniecki oraz ówczesna dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu Izabella Cywińska.

Na każdym z medali wyryte jest motto z „Pana Cogito” słynnego Zbigniewa Herberta: „Czuwaj, kiedy światło na górach daje znak, wstań i idź dopóki krew obraca w piersi twoja ciemną gwiazdę”.

Tylko dwa razy zdarzyło się, aby Medale Młodej Sztuki nie zostały wręczone. Było to w latach 1981 i 1982, w stanie wojennym. Do tej pory wyróżnienie to otrzymało 295 twórców, ale były w tym gronie też instytucje kultury. Na ogół wybory kapituły były bardzo trafne, co potwierdzała dalsza działalność laureatów. Rozsławiali oni nie tylko Wielkopolskę w Polsce, ale również Polskę w świecie. Świadczą o tym kolejne laury, jakie zdobywali, a Medal Młodej Sztuki był dla nich „kopniakiem”, stanowiącym zachętę do dalszego rozwoju i poszukiwań.

Nazwiska osób, które otrzymały nagrodę, mówią same za siebie. To choćby Stanisław Barańczak - poeta, krytyk, tłumacz i literaturoznawca, wykładowca UAM-u, profesor Harvard University i członek KSS KOR, Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor i multiinstrumentalista, laureat Oscara za muzykę do filmu „Finding Neverland”, Agnieszka Duczmal - dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Amadeus, Zbigniew Napierała - prezes wydawnictwa Edi Presse, niegdyś dyrektor Estrady Poznańskiej i szef TVP Poznań, kompozytor Krzesimir Dębski, aktorzy Mariusz Sabiniewicz, Wiesław Komasa i Halina Łabonarska, poeta i wydawca Ryszard Krynicki, reżyser Lech Raczak czy malarz Jerzy Piotrowicz.

A jak było w ostatnich dziesięciu latach? Przyjrzyjmy się niektórym sylwetkom.

Artystyczne eksperymenty i czar klasyki

Anna Lasota to solistką, którą często możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego
Janusz Romaniszyn Wojciech Bąkowski

W 2009 roku medal w dziedzinie plastyki otrzymał Wojciech Bąkowski - malarz, absolwent ówczesnej Akademii Sztuk Pięknych (dziś Uniwersytet Artystyczny), ale także muzyk i filmowiec, reżyser filmów animowanych. Potwierdzeniem jego talentu był przyznany mu w 2011 roku Paszport „Polityki”. Otrzymał go za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu oraz nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu „artysta multimedialny”.
Bąkowski jest liderem grupy KOT, prezentującej muzykę alternatywną połączoną z poezją i audioperformance. Co ciekawe, cechą charakterystyczną zespołu jest posługiwanie się magnetofonami kasetowymi, których muzycy używają jako instrumentów. Melorecytacja wokalisty do akompaniamentu magnetofonów pozwala zakwalifikować ten rodzaj muzyki do „post-rapu”. Bąkowski jest także liderem grup Czykita i Niwea. Natomiast cechą charakterystyczną jego rysunków i filmów jest celowe ubóstwo środków wyrazu. Bąkowski reżyseruje i realizuje filmy animowane, ale wystąpił także jako aktor w filmie fabularnym.

Anna Lasota to solistką, którą często możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego
Waldemar Wylegalski Barbara Kaszuba

W 2010 roku medal w kategorii „Muzyka” otrzymała Barbara Kaszuba - kompozytorka i skrzypaczka, a dziś także pedagog Akademii Muzycznej w Poznaniu. W sezonie 2012/2013 była kompozytorką rezydentką Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, współpracowała także m.in z Lutosławski Quartet, Wieniawski Quartet, Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną pod batutą Agnieszki Kreiner-Bogdańskiej czy Orkiestrą Muzyki Nowej pod batuta Szymona Bywalca.

Jej utwory są wykonywane na wielu festiwalach w Polsce i w Europie. W 2011 roku medal w kategorii „Muzyka” otrzymał dziś światowej sławy gitarzysta Łukasz Kuropaczewski. Jest on nie tylko cenionym instrumentalistą, ale także pedagogiem, zarówno Akademii Muzycznej w Poznaniu, jak i w Kunstuniversitat w austriackim Graz. Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym Akademii Gitary, największego festiwalu muzyki gitarowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Anna Lasota to solistką, którą często możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego
Paweł Miecznik Dramatopisarka i pisarka Malina Prześluga jest dobrze znana większości poznańskich miłośników teatru dla dzieci - od lat jest dramaturgiem Teatru Animacji przy Centrum Kultury Zamek

Wirtuozi słowa i nie tylko

W 2012 roku nagrodą w kategorii „Literatura” uhonorowana została Malina Prześluga. Dziś jest ona dramaturgiem Teatru Animacji w Poznaniu. Od momentu otrzymania Medalu Młodej Sztuki jej dzieła wystawiane były przez teatry w całej Polsce. Już rok później otrzymała nagrodę główną oraz nagrodę publiczności i dziennikarzy w konkursie Metafory Rzeczywistości za dramat „Kwaśne mleko”. W tym samym roku za książkę „Ziuzia” otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY. Również w 2013 roku na XIX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej zdobyła nagrodę za tekst „Chodź na słówko”. Dwa lata później Prześluga otrzymała nagrodę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci. W tym samym roku uhonorowano ją też II nagrodą (pierwszej nie przyznano) w zamkniętym konkursie dramaturgicznym Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy Kontaktu 2016 za sztukę „Garnitur prezydenta”.

Anna Lasota to solistką, którą często możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego
Adam Wojnar Filip Springer to ceniony reportażysta i fotoreporter. Medal Młodej Sztuki otrzymał w 2013 roku w kategorii „Literatura”

W 2013 roku Medalem Młodej Sztuki, również w kategorii „Literatura”, uhonorowano Filipa Springera. Jest on nie tylko pisarzem i reporterem, ale i fotoreporterem. Ze względu na problematykę, jaką się zajmuje - a pisze o architekturze - nazywany jest „tłumaczem architektury” oraz „kolekcjonerem wizualnych absurdów”. Jego wydane od 2013 roku książki, takie jak „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskich przestrzeniach”, „13 pięter”, „Księga zachwytów” czy „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, zostały życzliwie przyjęte przez krytykę i czytelników. Jego najnowsza, wydana w ubiegłym roku książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz” otrzymała nominację do nagrody edytorskiej Pióro Fredry.

Na teatralnych deskach i Bliskim Wschodzie

W 2014 roku medal w dziedzinie „Teatr” otrzymała Anna Mierzwa - aktorka Teatru Nowego. O tym, że nie spoczęła na laurach świadczą kolejne znakomite kreacje i nagrody. W tym samym roku za rolę Kuli w spektaklu „Chodź na słówko” wspomnianej wcześniej Maliny Prześlugi otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Lalek „Spotkania” w Toruniu. Natomiast w ubiegłym roku na 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych otrzymała Nagrodę aktorską za rolę Telimeny w „Panu Tadeuszu”. Spory rozgłos przyniósł jej również monodram Agaty Biziuk (także laureatki Medalu Młodej Sztuki) pod tytułem „Kalina”, w którym wcieliła się w postać wielkiej polskiej aktorki i piosenkarki Kaliny Jędrusik.

Anna Lasota to solistką, którą często możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego
Łukasz Gdak Klarnecista Wacław Zimpel cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach na całym świecie. Jego muzyka to wypadkowa jazzu i szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej

Rok 2015 to medal w dziedzinie „Muzyka poważna” dla multiinstrumentalisty i kompozytora Wacława Zimpla. Często nazywa się go jednym z europejskich kontynuatorów idei słynnego klarnecisty free jazzowego Erica Dolphy’ego. W swej twórczości Wacław Zimpel łączy elementy jazzu, polskiej muzyki ludowej, klezmerskiej i muzyki Bliskiego Wschodu. Jednym z projektów Zimpla jest trio LAM, które współtworzy w trio z pianistą Krzysztofem Dysem oraz perkusistą Hubertem Zemlerem. Sięga po muzykę amerykańskich minimalistów. Z powodu oszczędnych środków wyrazu, muzykę tę charakteryzują przejrzystość i przestrzenność.

W ostatnich latach Zimpel współpracuje także z multiinstrumentalistą, kompozytorem i wokalistą Kubą Ziółkiem. Rezultatem ich występu na OFF Festiwalu w Katowicach była wydana w 2017 roku płyta Zimpel/Ziółek. Rok później duet wystąpił na festiwalu odbywającym się z okazji 20-lecia brytyjskiej wytwórni Rocket Recordings. Zainteresowania Wacława Zimpla muzyką etniczną to m.in. występy i nagrania z zespołem Saagara, skupiającym najwybitniejszych muzyków hinduskich młodszego pokolenia. To artysta, który ciągle poszukuje, a dowodem uznania dla jego twórczości był „Paszport Polityki”, jaki w kategorii „Muzyka popularna” odebrał w 2016 roku. Otrzymał go za przełamywanie granic w muzyce, za umiejętne, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.

Medale drzwiami do kariery

W 2016 roku medal w kategorii „Muzyka poważna” otrzymał utalentowany śpiewak, bas Krzysztof Bączyk. W Poznaniu w Teatrze Wielkim oklaskiwano go za role w operach „Wesele Figara”, „Eugeniusz Oniegin”, „Aida” czy „Borys Godunow”. Jeszcze w tym samym roku zadebiutował w Operze Narodowej w Warszawie, w operze Wolfganga Amadeusza Mozarta „Łaskawość Tytusa”. To jednak nie wszystko, bo wtedy zadebiutował też w Operze w Zurychu, w Szwajcarii, z którą aktualnie jest związany. Można go tam podziwiać w takich operach jak „Capuleti Montecchi”, „Alcina”, „Don Giovanni” i „Cyganeria”.

Anna Lasota to solistką, którą często możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego
Robert Wozniak Rosalie

W 2017 roku medal w kategorii „Muzyka popularna” otrzymała wokalistka i kompozytorka Rosalie., czyli Rosalie Hoffman. Wydany wtedy jej pierwszy krążek „Flashback” otrzymał nominację do Fryderyka i znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w 2017 roku. Zimą 2018 roku Rosalie. wygrała plebiscyt Sanki w kategorii „Nadzieja polskiej muzyki”. Od 2019 roku Rosalie. bierze udział w programie „Dziewczyny grają w Czwórce”. Aktualnie pracuje nad drugim albumem.

W 2018 roku medal w kategorii „Teatr” otrzymała sopranistka, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, Anna Lasota. Od momentu otrzymania tego wyróżnienia mogliśmy podziwiać ją w wielu ciekawych kreacjach, choćby w głośnych musicalach „Rodzina Addamsów” i „Pippin”. Artystka spełniła również swoje wielkie marzenie - przed Bożym Narodzeniem 2019 roku ukazał się jej solowy album „Essence”.

Anna Lasota to solistką, którą często możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego
Adam Wojnar Anna Lasota to solistką, którą często możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego

Kto tym razem otrzyma Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego”, przekonamy się 16 marca podczas uroczystej gali rozdania nagród w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Z pewnością będą to ci artyści, o których w ostatnim roku wiele się mówiło.

obrazek

Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.