Matura poprawkowa 2020: Nie zdali więcej niż jednego przedmiotu. Sprawdź, kiedy przystąpią do poprawy i czy będą zdawali egzaminy ustne

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Justyna Dopierała

Matura poprawkowa 2020: Nie zdali więcej niż jednego przedmiotu. Sprawdź, kiedy przystąpią do poprawy i czy będą zdawali egzaminy ustne

Justyna Dopierała

Matura 2020 ze względu na pandemię, odbywała się w czerwcu, w reżimie sanitarnym. Tegoroczne egzaminy nie wypadły najlepiej. W całej Polsce ponad jedna czwarta maturzystów nie zdała egzaminu dojrzałości. Część z nich ma prawo przystąpienia do poprawy matury jeszcze we wrześniu 2020. Jednak ci uczniowie, którzy w czerwcu nie zaliczyli więcej niż jednego przedmiotu, na poprawę będą musieli poczekać. Kiedy przystąpią do matury poprawkowej i na jakich warunkach?

Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów 12 sierpnia. Z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że w Wielkopolsce maturę 2020 zdało 73,9 proc. uczniów, a 17,8 proc. zdających ma prawo do poprawki we wrześniu.

Pozostali, czyli 8,3 proc. nie zdało więcej niż jednego przedmiotu. Kiedy ci maturzyści będą mogli poprawić wyniki egzaminu dojrzałości i na jakich zasadach?

Zobacz także: Wyniki matur 2020: Ponad jedna czwarta maturzystów nie zdała egzaminu. Kto może poprawić maturę i jak wypadli uczniowie z Wielkopolski?

Jakie są warunki zdania matury?

Przypomnijmy, że by zdać egzamin maturalny, należy uzyskać minimum 30 proc. wszystkich punktów z trzech przedmiotów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Ponadto maturzyści muszą przystąpić do co najmniej jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym, z tym że te egzaminy nie mają wyznaczonego progu zdawalności, a więc warunkiem zdania jest jedynie przystąpienie do przedmiotu.

Oprócz tego maturzyści powinni również uzyskać co najmniej 30 proc. z dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego oraz języka obcego. W tym roku wyjątkowo część ustana matury się nie odbyła ze względu na panującą w kraju pandemię koronawirusa.

Czytaj tutaj: Matura 2020: Części ustnej egzaminu nie będzie. Co z uczniami, którzy w tym roku mieli przystąpić do poprawy matury ustnej?

Matura 2020: Poprawa

Poprawa matury 2020 odbędzie się 8 września. Ponad 4 tysiące uczniów z Wielkopolski ma prawo przystąpić do egzaminu w tym terminie. To osoby, które w czerwcu nie zdały tylko jednego przedmiotu. Ci którzy nie zaliczyli więcej niż jednego egzaminu, przystąpią do poprawy dopiero w przyszłym roku.

Warunki poprawy egzaminu w maju 2021

Maturzyści przystępujący do egzaminu poprawkowego w maju 2021 roku nie będą musieli zdawać wszystkich przedmiotów od nowa. Przystąpią jedynie do tych, których nie zdali w terminie głównym w czerwcu 2020 roku. Nie napiszą również przedmiotu rozszerzonego. Co ważne uczniowie zdający poprawkę w nowym roku szkolnym będą jednak musieli przystąpić do ustnej części.

- Tegoroczni maturzyści nie byli zwolnieni z ustnych egzaminów. Te egzaminy nie były po prostu przeprowadzane ze względu na pandemię koronawirusa. Oznacza to, że uczniowie przystępujący do poprawy w przyszłym roku będą mieli obowiązek zdania również części ustnej. Chyba, że ta znowu nie będzie przeprowadzana ze względu na koronawirusa

- tłumaczy Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Czytaj też: Matura poprawkowa 2020: Egzamin odbędzie się we wrześniu. Zobacz, gdzie i jak napisać maturę poprawkową w Wielkopolsce i Poznaniu

Aby przystąpić do poprawy matury w maju 2021 roku należy złożyć deklarację.

- Dokument będzie można składać po rozpoczęciu roku szkolnego. Najczęściej robi się to w sekretariacie macierzystej szkoły, ale jeśli np. została ona zlikwidowana, to deklarację należy złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - wyjaśnia Marcin Jakubowski, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty i matura 2021: Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów na rok szkolny 2020/2021

Maturzyści mają prawo poprawiania egzaminu dojrzałości przez 5 lat.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.