Mądre wychowanie chroni od nałogu

Czytaj dalej
Fot. Natacha Pisarenko
Magdalena Nałę[email protected]

Mądre wychowanie chroni od nałogu

Magdalena Nałę[email protected]

W Polsce jest zbyt duże społeczne przyzwolenie na picie alkoholu - podkreślili podczas konferencji w episkopacie specjaliści ds. uzależnień.

Daliśmy sobie narzucić normę pijacką, a jeszcze niektórzy sądzą, że to jest norma Polska

- powiedział we wtorek podczas konferencji zorganizowanej w 49. Tygodniu Modlitwy o Trzeźwość Narodu specjalista ds. uzależnień dr hab. Krzysztof Wojcieszek. Jego zdaniem społeczny „przymus picia alkoholu” oraz nieumiejętność jego spożywania są dwoma głównymi problemami polskiego społeczeństwa w zakresie uzależnień, a kłopoty spowodowane nadużywaniem alkoholu są najczęściej domeną osób nie uzależnionych, lecz nadmiernie pijących.

Specjalista podkreślił, że istnieje ścisły związek pomiędzy przestępczością a nadużywaniem alkoholu, co zilustrował policyjnymi danymi z 2013 r. Wynika z nich, że 82,5 proc. zabójstw popełniali ludzie nietrzeźwi, natomiast odsetek osób będących w takim stanie, które wzięły udział w bójce, wynosi 77 proc. O interwencję w związku z tym problemem zaapelował do rządzących przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski, prosząc o „tworzenie prawa przyjaznego wychowaniu w trzeźwości”.

- Fizyczna dostępność alkoholu z pewnością wpływa na jego spożycie - powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Wojcieszek i dodał, że widać to na przykładzie krajów skandynawskich, w których znaczące ograniczenie miejsc i godzin, w których dostępny jest alkohol, spowodowało znaczący spadek spożycia napojów procentowych i problemów z nim związanych.

- Pytanie młodzieży, która ma problemy alkoholowe, dlaczego pije, jest bezsensowne - stwierdził ks. dr Marek Dziewiecki, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Zdaniem eksperta „to nie przypadek, że jedno dziecko interesuje się alkoholem, a drugie matematyką”, i nakreślił trendy w dotychczasowym walczeniu z tym problemem. Jako pierwszy wymienił „moralizowanie”, czyli odwoływanie się do sumienia i wrażliwości. Kolejny model - intelektualny - zakładał przekazywanie solidnej wiedzy dotyczącej szkodliwych substancji i ich działania.

- Wiedza nie ratuje, bo człowiek jest nie tylko mózgiem - stwierdził ks. Dziewiecki i przedstawił trend „psychologizujący”, który zakładał, że alkohol odwołuje się do ludzkich emocji.

Zdaniem eksperta te podejścia nie działały lub „zatrzymywały się w pół drogi”, ponieważ nie pytały, skąd się biorą u młodzieży trudne emocje. - Jedynym sposobem pomagania dzieciom i młodzieży, by się nie dali zniewolić alkoholowi, jest ich solidne, mądre wychowanie - powiedział ks. Dziewiecki.

Autor: Magdalena Nałęcz

Magdalena Nałę[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.