Tomasz Trepka

Ludowa wizja powojennej Polski

Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich w powiecie buskim przed pomnikiem upamiętniającym przysięgę złożoną przez członków Uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich w powiecie buskim przed pomnikiem upamiętniającym przysięgę złożoną przez członków Batalionów Chłopskich
Tomasz Trepka

Składaniu przysięgi przez partyzantów Batalionów Chłopskich towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Podczas jednego z takich ceremoniałów osoba trzymała w ręce… granat. „Oto składam święty płomień, zaklęty w tej oto skorupce żelaza… Niech płonie, niech przejdzie żar w serca nasze i dalej roznieca siłę w naszych w naszych braciach. Żar twórczy, żar czynu!” - opisywał składanie przysięgi jeden z ludowych konspiratorów.

Czy podobnie wyglądała przysięga składana w Komorowie w powiecie buskim? Tego nie wiadomo. Jednak bez wątpienia był to moment szczególny, pełen uniesień i olbrzymich emocji.

Jak brzmiała przysięga składana przez kandydatów na członków Batalionów Chłopskich? „W obliczu wiekuistości minionych pokoleń ojców i praojców, w obliczu nieśmiertelnego ducha ojczyzny mojej - Polski, w obliczu zakutego w kajdany niewoli narodu polskiego - postanawiam i ślubuję w swym sumieniu człowieczym i obywatelskim, że na każdym miejscu i we wszystkich okolicznościach walczyć będę z najeźdźcą o przywrócenie całkowitej wolności narodu polskiego i niepodległości państwowej Polski” - pisano we fragmencie przysięgi.

Przysięga nie była pustym sloganem. Dla partyzantów stanowiła zbiór wartości moralnych, idei oraz nakazów, którymi członkowie konspiracji niepodległościowej kierowali się w walce z niemieckim okupantem.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.