Zdzisław Haczek

Lubuskie kulturą stoi? Ten portal zna odpowiedź!

Dyrektor RCAK Tomasz Siemiński i koordynator portalu lubuskiekultura.pl Maria Magdalena Milczarek. Fot. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska Dyrektor RCAK Tomasz Siemiński i koordynator portalu lubuskiekultura.pl Maria Magdalena Milczarek.
Zdzisław Haczek

W czwartek, 7 stycznia 2015 r., wystartował portal lubuskiekultura.pl - projekt Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Na portalu lubuskiekultura.pl znajdziemy wykaz lubuskich twórców, instytucji, zapowiedzi wydarzeń i relacje z nich, ale też wydania wideo „Look na kulturę”, przestrzeń do realizacji e-kursów, e-szkoleń, e-warsztatów oraz e-konkursów w sieci. Są tu też e-booki z ciekawymi i istotnymi dla kultury regionu publikacjami.

Rozmowa z Tomaszem Siemińskim, dyrektorem Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Załóżmy, że organizuję koncert z okazji Finału WOŚP, wchodzę na portal lubuskiekultura.pl, znajduję tam namiary na zespół Jaad. I mogę do nich zadzwonić.
Oczywiście o ile zespół Jaad udostępnia swoje dane wrażliwe - tutaj numer telefonu. Ale z reguły ci, którzy założyli u nas swój profil, udostępniają swoje dane, bo mają taki cel, żeby wypromować swoją działalność.

Mogę na portalu wyszukać nie tylko grupy rockowe, ale artystów różnych dziedzin, a nawet konferansjera czy instruktora kultury?
Jednym z elementów portalu jest Lubuski Leksykon Kultury. Chodzi o to, by w jednym miejscu mieć bazę informacji dotyczącej ludzi działających w obszarze kultury w naszym regionie. Mówimy tutaj o zespołach, o instruktorach, którzy pracują na rzecz podnoszenia poziomu artystycznego w szkołach, instytucjach kultury. Mówimy też o instytucjach. Idea jest taka, byśmy mogli te informacje zebrać w jednym miejscu, wymieniać się nimi i korzystać z własnych zasobów.

A chyba mamy się kim chwalić.
I właśnie chodzi o to, byśmy mieli świadomość tego, że u nas też są świetni artyści. Że mamy potężny kapitał, mnóstwo młodych utalentowanych twórców. Nie tylko tych, którzy śpiewają i których widzimy na co dzień na festiwalach czy świętach miast, ale i tych, którzy działają w czterech ścianach, w mniejszych społecznościach lokalnych.

Załóżmy, że jestem artystą, wchodzę na stronę lubuskiekultura.pl i...
W Leksykonie jest zakładka „formularze” i gdy chcę mieć na portalu własny profil społeczny, wypełniam ten formularz i wysyłam bezpośrednio do nas, do administratora, który weryfikuje dane. Potem artysta dostaje login, hasło i już ma własny profil, którym się zajmuje. Dodaje swoje zdjęcia, filmy...

A jak zapiszemy się do newslettera, to się od kultury nie uwolnimy!
Nie uwolnimy! Będziemy z nią na bieżąco. Zachęcam też do zapisania się do systemu powiadomień SMS-owych, co ułatwi dotarcie do informacji i wykorzystanie wolnego czasu w sposób twórczy.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.