Lokatorzy: Czad zatruwa nam życie!

Czytaj dalej
Fot. Przemek Decker
(DXC)[email protected]

Lokatorzy: Czad zatruwa nam życie!

(DXC)[email protected]

Mieszkańcy bloku przy Rapackiego w Grudziądzu: - Zlikwidować piecyki gazowe!

- Nie czekajmy aż dojdzie do tragedii! - apelują Roman Rysztak i Renata Biczkierów z bloku przy ul. Rapackiego 38. Ich zdaniem, w tym budynku powinny jak najszybciej zostać zlikwidowane znajdujące się w lokalach gazowe piecyki do podgrzewania wody. - Co jakiś czas dochodzi u nas do zatrucia czadem. Żyjemy w strachu! -mówią lokatorzy.

Ostatnio do takiego zatrucia w budynku przy ul. Rapackiego 38 doszło w miniony poniedziałek. Pod wpływem tlenku węgla przytomność straciła jedna z lokatorek. Trafiła do szpitala. Renata Biczkierów mówi o tym z drżącym głosem, bo w grudniu 2014 r. podtruł się jej nastoletni syn. - Kąpał się. Gdy poczułam spaliny, weszłam do łazienki i wyciągnęłam go z wanny. Na szczęście nie stracił przytomności, wymagał jednak hospitalizacji - podkreśla pani Renata.

Mieszkańcy przekonują, że w ostatnich latach w ich bloku doszło do pięciu podtruć czadem. Ze statystyk strażaków wynika, że od 2012 r. w związku z ulatniającym się tlenkiem węgla, w bloku przy Rapackiego 38 interweniowali dwa razy-grudzień 2014 r. i styczeń 2016.

- W każdym przypadku straż nakazywała sprawdzenie instalacji po zakończonej akcji - podkreśla Piotr Kołtacki, oficer prasowy straży pożarnej.

Piecyki gazowe znajdują się w wielu budynkach SM. Jednak nie wszędzie są z nimi takie problemy jak w bloku na Rapackiego 38. Z czego to wynika? Zdaniem lokatorów, „pies jest pogrzebany” w instalacji wentylacyjnej, która nie zawsze odprowadza spaliny na zewnątrz. - Zgodnie z przepisami wykonujemy corocznie przeglądy przewodów kominowych. Ostatnia kontrola w budynku przy ul. Rapackiego 38 miała miejsce w styczniu 2015 r. i potwierdziła drożność przewodów kominowych - twierdzi Magda Zygmunt, rzeczniczka prasowa SM.

Skąd zatem czad w mieszkaniach? Pracownicy SM powołując się na protokół z kontroli kominiarza w bloku przy Rapackiego, twierdzą, że w mieszkaniach jest zbyt mała cyrkulacja powietrza. Co wynika ze znajdujących się w nich oknach PCV. - Staramy się przypominać mieszkańcom o konieczności częstego wietrzenia mieszkań, zamontowania nawiewników okiennych. Niestety chęć oszczędzania ciepła powoduje, że często nie stosują się do tych wymogów - twierdzi rzeczniczka SM.

Spółdzielnia od kilku lat na całego likwiduje gazowe piecyki w lokalach. W bloku na Rapackiego 38 ma to nastąpić jednak dopiero w 2019 r. Bo... - Nieruchomość nie ma środków na remonty - informuje Magda Zygmunt.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.