Łódź walczy o Expo, czyli zwycięzca bierze wszystko

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Sławomir Sowa

Łódź walczy o Expo, czyli zwycięzca bierze wszystko

Sławomir Sowa

Łódź w zasięgu ręki ma światową imprezę, jaka nigdy jeszcze nie odbyła się w mieście. Decydujące głosowanie odbędzie się dzisiaj w Paryżu. Rywalami Łodzi są Buenos Aires i Minneapolis. Szanse kandydatów trudno oceniać. Każde państwo ma jeden głos, a samo głosowanie jest tajne

Nowoczesne budynki w samym centrum miasta, tysiące zagranicznych gości przemierzających Piotrkowską, odkrywających fabryczną Łódź i zostawiających miliony złotych w restauracjach, muzeach, sklepach i taksówkach - tak może wyglądać Łódź za pięć lat. Czy ten obraz stanie się rzeczywistością, czy jedną z wielu iluzji, którymi żyje Łódź, rozstrzygnie się już dzisiaj.

15 listopada rozpocznie się w Paryżu Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE). Ponad stu delegatów krajów z całego świata zdecyduje, kto w 2022 roku zdobędzie organizację tzw. małej wystawy Expo. To impreza o randze światowej, jakiej Łódź jeszcze nigdy w swojej historii nie miała, ani nawet nie była w zasięgu ręki. Mówimy przy tym o wydarzeniu wielkiego formatu, które może dać rzeczywisty impuls rozwojowy miastu i regionowi łódzkiemu. Łódź przeszła trudną kwalifikację, spełniła wszystkie warunki i ma tylko dwóch rywali: argentyńskie Buenos Aires i amerykańskie Minneapolis.

Czym jest ta mityczna wystawa Expo? Jakie Łódź ma szanse na organizację wystawy? Jak wygląda procedura głosowania? O tym przeczytasz w zamkniętej części artykułu 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.