Letnia zbiórka eksponatów

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Letnia zbiórka eksponatów

Kamila Kamiennik

W żarskim muzeum ruszyła wielka zbiórka pamiątek związanych z przemysłem i koleją. Wkrótce turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć wystawę ze zbiorami z pow. żarskiego.

Tuż po wojnie w Żarach zaczął rozkwitać przemysł, a tysiące osób z całego kraju przyjeżdżało tu za pracą. W wielu miejscowościach w powiecie mieliśmy stacje kolejowe, które zatrudniały sporo pracowników.

Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego jakiś czas temu ogłosiło zbiórkę eksponatów związanych z kolejnictwem, oraz przemysłem. - Zbieramy wszystkie pamiątki, które mają związek z zakładami, które istniały na naszym terenie tuż po wojnie, a nawet wcześniej. Chcemy stworzyć wystawę dotyczącą przemysłu, której istotną częścią byliby ludzie, którzy kiedyś pracowali w zakładach w naszym regionie. Chcemy w ten sposób przekazywać wiedzę młodszym pokoleniom, jak różnorodne dziedziny przemysłu istniały na tym terenie - mówi Piotr Zachmyc, zastępca dyrektora muzeum w Żarach. - W naszym mieście mieliśmy sporo zakładów, m.in. Dekorę, żarskie kopalnie węgla brunatnego, wszystkie oddziały bawełny, fabryka porcelany, huty szkła, cegielnie, tartaki, Spomasz, zakład przekaźników. Przed wojną działał zakład papierniczy w Lipinkach Łużyckich. Nasza letnia zbiórka obejmuje także pamiątki związane z koleją, czyli bilety, mundury, fotografie, naszywki, czapki kolejarskie, stare rozkłady jazdy - wylicza P.Zachmyc.

Zbiórka cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców powiatu żarskiego, którzy już zaczęli przynosić do muzeum przedmioty, które były produkowane wiele lat temu. - Wśród eksponatów, które będą miały swoje miejsce na wystawie mamy porcelanowego słonika, którego dostaliśmy od pani z Mirostowic. Takie przedmioty wykonywali uczniowie, którzy przebywali w zakładzie na praktykach - opowiada pracownik muzeum.

Co dwa tygodnie w muzeum trwa zbiórka pamiątek związanych z poszczególnymi dziedzinami, zarówno przemysłowymi jak i związanymi z kolejnictwem. - W tym tygodniu rozpoczęliśmy zbiórkę przedmiotów związaną z bawełną. Mamy już kilka eksponatów dotyczących kolejnictwa. Jeden z mieszkańców dostarczył nam legitymację pracowniczą z czasów, gdy sam pracował na kolei. Oprócz tego mamy składany niemiecki rozkład jazdy z dworca w Bieniowie, otrzymaliśmy bilet z Sorrau do Ullersdorf - wyjaśnia P.Zachmyc.
Wystawa, którą już teraz szykują pracownicy muzeum, zostanie podzielona na poszczególne kategorie. - Co jakiś czas przypominamy mieszkańcom naszą akcję, rozwieszając kolejne plakaty na mieście. To będzie jedna, ogromna wystawa, pokazująca poszczególne segmenty żarskiego przemysłu - informuje P.Zachmyc.

Jeżeli ktoś z mieszkańców powiatu, ma jakieś pamiątki związane z żarskim przemysłem lub koleją, może przynieść przedmioty do muzeum, wówczas staną się częścią wystawy. Zbiórka eksponatów potrwa do października.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.