Lalka Jola i jej koleżanki pomogą dzieciakom

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Lalka Jola i jej koleżanki pomogą dzieciakom

Kamila Kamiennik

To już czwarta edycja ,,Wszystkich kolorów świata’’. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach od rana szyli lalki dla UNICEF

- Bierzemy do ręki model laleczki i wypychamy. Tutaj mamy gąbkę, to musicie pociąć na paski i tym będziemy wypychać naszą konkursową lalkę - mówi Anna Bujalska z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach.

Uczniowie po raz pierwszy biorą udział w konkursie organizowanym przez Unicef ,,Wszystkie kolory świata’’. Jest to już czwarta edycja akcji charytatywnej, w której uczniowie różnych szkół szyją lalki, które później sprzedadzą, a dochód zostanie przeznaczony na dzieci z Angolii. Anna Bujalska przygotowała model lalki z materiału, oraz stroje, które będą miały na sobie kukiełki.

- Uszyłam 17 modeli z materiału. Tylko jedna będzie biała, reszta opalona. Jeszcze przed feriami zorganizowaliśmy zebranie, gdzie każdy rzucał pomysł na lalkę, co jest fajnego. Nie każde dziecko jest uzdolnione manualnie, więc postawiliśmy na prostotę. Jedna lalka będzie patriotką, ubraną w biało-czerwoną sukienkę w serduszka. Głównym założeniem akcji jest kształtowanie w dzieciach tolerancji - mówi A.Bujalska.

Gdy już wszystkie lalki będą gotowe, zrobimy im zdjęcia i wyślemy na konkurs

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach długo przygotowywali się do wzięcia udziału w konkursie.

- Wszyscy oglądaliśmy filmy promocyjne akcję, w których ambasadorka Unicef Majka Jeżowska opowiadała, na czym polega konkurs. Po projekcji dyskutowaliśmy, jakie będą te laleczki. Doszliśmy do wniosku, że kukiełki będą takie jak my, każda inna. Każdy ma inną urodę, czymś innym się wyróżnia, dlatego nasze lalki będą do nas podobne - mówi Anna Bujalska.

Podczas wszystkich edycji konkursu udało się zebrać spore sumy, które były przeznaczane na różne cele charytatywne, ale pieniądze zawsze były przeznaczane na potrzebujące dzieci z krajów trzeciego świata. Głównym motywem ,,Wszystkich kolorów świata’’ jest jedna lalka to jedno życie. Akcja trwa do 28 lutego, lecz uczniowie z Żar zaplanowali prace nad swoimi kukiełkami do końca tygodnia.

- Gdy już wszystkie lalki będą gotowe, zrobimy im zdjęcia i wyślemy na konkurs. Wszystkie laleczki sprzedamy, a dochód zostanie przeznaczony na ratowanie życia dzieciom z Angolii - mówi Anna Bujalska. Oprócz pomocy dzieciom, jak co roku zwycięska szkoła przyjmie Majkę Jeżowską, która zagraspecjalny koncert.

Dotychczas w akcji wzięło udział ponad dwa tysiące placówek edukacyjnychz całej Polski, a także udało się zebrać ponad dwa miliony złotych na maluchy z Sierra Leone, Czadu, i Sudanu Południowego.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.