KZK GOP: bilety są tańsze. Ale tylko elektroniczne

Czytaj dalej
Fot. lucyna nenow
Justyna Przybytek

KZK GOP: bilety są tańsze. Ale tylko elektroniczne

Justyna Przybytek

KZK GOP wydał 40 tysięcy kart ŚKUP. To mało, zważywszy, że od 1 maja Związek planuje wycofywać z obiegu okresowe bilety papierowe. Ostatnie znikną w wakacje.

Od 1 maja KZK GOP rozpoczyna wycofywanie z obiegu papierowych biletów okresowych. Proces ten potrwa do 1 sierpnia. Wszystkie bilety okresowe: miesięczne i kwartalne zastąpią bilety elektroniczne dostępne na karcie ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych).

Aktualnie kart wydano 40 tysięcy, tymczasem klientów, którzy korzystają z biletów okresowych, KZK GOP ma ponad dwa razy więcej - ok. 110 tysięcy.

Przypomnijmy, że proces uruchamiania usług w ramach Śląskiej Karty Usług Publicznych trwa od 1 października 2015 roku. Do 8 kwietnia tego roku wydano ponad 40 tysięcy kart ŚKUP, w tym 35 tys. kart spersonalizowanych, czyli imiennych, które uprawniają do zakupu elektronicznych biletów okresowych imiennych.

- Jeśli się weźmie pod uwagę, że zaczęliśmy w październiku (2015 roku - przyp. red.), to wcale nie mało. Przed nami jeszcze pół roku, i ta ilość, wraz z wycofywaniem biletów papierowych, będzie rosła - zapewnia Roman Urbańczyk, przewodniczący zarządu KZK GOP.

Czy uważasz, że bilety KZK GOP są drogie

Przed związkiem wyzwanie, aby zachęcić mieszkańców aglomeracji do korzystania z kart ŚKUP. Do tej pory zamawiali je ci, którzy chcieli, wkrótce muszą to zrobić wszyscy, którzy regularnie korzystają z komunikacji publicznej, bo okresowe bilety papierowe znikną z obiegu już w te wakacje.

Najpierw, od 1 maja, wycofane zostaną bilety 24-godzinne, 48-godzinne, 5-, 7- i 14-dniowe, bilety kwartalne, szkolne, wakacyjne i bilety miesięczne na okaziciela. W kolejnych miesiącach znikną okresowe bilety imienne: od 1 czerwca bilety miesięczne tylko na autobusy lub tylko na tramwaje, uprawniające do przejazdu na terenie dwóch lub więcej miast i gmin; od 1 lipca - bilety miesięczne tylko na autobusy lub tylko na tramwaje, uprawniające do przejazdu na terenie jednego miasta lub gminy; a od 1 sierpnia - bilety miesięczne autobusowo-tramwajowe na jedno miasto i na dwa lub więcej miast i gmin.

Dlatego przedstawiciele KZK GOP kuszą niższymi cenami: wszystkie e-bilety są tańsze niż ich papierowe odpowiedniki. Dodatkowo od 1 sierpnia tanieją bilety w taryfie odle-głościowej, dostępnej wyłącznie w ramach ŚKUP, w której płacimy za przejechane kilometry. Obniżki są od 30 do 10 groszy na bilecie w zależności od przejechanej odległości. Konkurencyjne są też ceny okresowych e-biletów.

- W przypadku 30- i 90-dniowych można zapłacić mniej nawet do kilkunastu procent miesięcznie, ponieważ do taryfy wprowadzono nowe bilety z limitem przejazdów, które mają jeszcze bardziej atrakcyjne ceny - wyliczają przedstawiciele KZK GOP.

Zaletą e-biletów jest też to, że obowiązują od dowolnego dnia miesiąca przez kolejną liczbę dni. Mieszkańców do przejścia na ŚKUP może jednak zniechęcać awaryjność systemu.

- Przy wprowadzaniu systemów mniej skomplikowanych niż ŚKUP, w Warszawie czy Gdańsku, tych problemów było więcej, a zamieszanie większe. To może małe pocieszenie, ale to jest fakt - mówi Roman Urbańczyk.

Jak dodaje, liczba usterek systemu maleje. To właśnie dlatego KZK GOP dopiero teraz otwiera swój system dla podmiotów zewnętrznych. Obecnie z usług komunikacyjnych w ramach ŚKUP można korzystać na terenie 21 gmin. Oprócz płatności za przejazd tramwajem lub autobusem, kartą ŚKUP można zapłacić za parkowanie w Katowicach, Tychach, Bytomiu, Chorzowie i Zabrzu.

- Prowadzimy rozmowy z Kolejami Śląskimi, które chcą skorzystać z systemu - wyjaśnia Marek Kopel, zastępca przewodniczącego zarządu KZK GOP. Jak dodaje, wkrótce do systemu dołączy także MZKP Tarnowskie Góry, zaś tematem zainteresowane są także kluby sportowe. - Zgłosił się do nas Ruch Chorzów, aby rozważyć możliwość wdrożenia karty ŚKUP przy systemie kupna biletów na mecze Ruchu oraz na spotkania na Stadionie Śląskim. Tematem zainteresowany jest także Górnik Zabrze - dodaje.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.