Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kuriozalna sprawa krakowianki trafi do nowego Sądu Najwyższego?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Zbigniew Bartuś

Kuriozalna sprawa krakowianki trafi do nowego Sądu Najwyższego?

Zbigniew Bartuś

Emerytka z Krakowa była winna 3,5 tys. zł. W wyniku kuriozalnych decyzji sądu musiała oddać ponad 20 tys. zł. I nadal płaci. Jedyną nadzieją jest nowa izba skarg Sądu Najwyższego.

Grażyna Furmanek przez całe życie ciężko pracowała na emeryturę. Powinna dostawać przeszło 1,6 tys. zł na rękę, a dostaje 1,1 tys. Resztę - od wielu lat - zabiera komornik. I tak ma pozostać… Właściwie nie wiadomo, jak długo.

- Ostatnio miałem problemy z zębami, niezbędne było leczenie kanałowe. Niby można je zrobić w ramach NFZ, ale gdybym miała czekać, umarłabym z bólu. Więc wzięłam kredyt i go spłacam. W efekcie na media i jedzenie zostaje mi 500 złotych - wylicza krakowianka.

We wrześniu 2001 r., chcąc dorobić do emerytury, wzięła w ajencję kiosk w Krakowie. Dostawcą prasy została firma Garmond. Grażyna płaciła kolporterowi tylko za te gazety, które sprzedała; niesprzedane egzemplarze zwracała, nie ponosząc kosztów. Przedstawiciel firmy przekonywał, że nie ma na rynku lepszej oferty.

- Podał mi przez okienko w kiosku umowę, kartki zapisane maczkiem, do szybkiego podpisu, nie miałam czasu czytać tych wszystkich paragrafów. Podpisałam - wspomina emerytka. Przyznaje dziś, że to był błąd: umowy czytać trzeba.

Kilka miesięcy później dopadły ją problemy rodzinne. Potrzebowała pilnie pieniędzy i nie zapłaciła Garmondowi za część sprzedanej klientom prasy. Dokładnie: 3503 złote i 87 groszy. Zamierzała oddać całą tę sumę w kolejnym miesiącu, z dochodów ze sprzedaży nowych gazet. Ale Garmond wychwycił zadłużenie i zaprzestał dostaw prasy. Zgodnie z umową.

- No i nie miałam jak odrobić strat - wspomina krakowianka.

Nie była to jednak najgorsza pułapka, w jaką wpadła. Kolporterzy prasy, podobnie jak inni przedsiębiorcy, inaczej traktują solidnych kooperantów, a inaczej - niesolidnych. Grażyna została nagle zaliczona do tych drugich, więc zamiast spłat rozłożonych w czasie Garmond zażądał od niej jednorazowego zwrotu całej należności. I zaczął naliczać karne odsetki w wysokości… 1 procent dziennie. To prawie 400 procent rocznie!

- Nie zdawałam sobie sprawy, że zapisane w umowie odsetki są tak ogromne. Nie miałam nawet kopii feralnego dokumentu. Dostałam ją dopiero, gdy wszedł komornik - twierdzi emerytka.

Czytaj więcej:

  • Minister - szeryf nie pomógł
  • 100 tysięcy spraw do kasacji?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

43,50 87,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Głos Szczeciński online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.