Kujawsko-pomorskie wystawia elektroniczne zwolnienia lekarskie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanna Walenczykowska

Kujawsko-pomorskie wystawia elektroniczne zwolnienia lekarskie

Hanna Walenczykowska

W bydgoskim oddziale ZUS już co trzecie zwolnienie lekarskie ma już formę elektroniczną. Województwo pod tym względem jest na 7 miejscu w kraju. Poniżej podajemy terminy kolejnych szkoleń dla lekarzy i pracodawców, które przeprowadzone zostaną w: Bydgoszczy, Inowrocławiu, Świeciu, Nakle, Żninie, Sępólnie i Tucholi.

Podpisana kilka dni temu przez prezydenta ustawa z maja br. oficjalnie wydłuża okres, w którym będą mogły być wystawiane papierowe zwolnienia lekarskie - do 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

- Zmiana terminu nie zwalnia nas z realizacji zaplanowanych działań. Oznacza to, że nadal intensywnie będziemy pracować nad tym, aby jak największa liczba lekarzy wystawiała elektroniczne zwolnienia lekarskie, jeszcze przed wejściem w życie takiego obowiązku. Będziemy też - tak jak dotychczas przygotowywać na tę zmianę pracodawców i ubezpieczonych. Wydłużenie terminu to dla nas również okres intensywnych szkoleń dla asystentów medycznych, którzy na podstawie upoważnienia lekarza będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie – wyjaśnia pani Monika Bernadowicz, zastępca dyrektora ds. świadczeń bydgoskiego oddziału ZUS .

Bydgoski ZUS prowadzi od kilku miesięcy cykl szkoleń z obsługi e-ZLA zarówno dla lekarzy, płatników składek (pracodawców) oraz pracowników kadr i płac. Tylko w okresie od stycznia do końca maja bydgoski Oddział ZUS przeszkolił 1.876 lekarzy z obsługi e-ZLA.

- W każdy poniedziałek organizujemy w placówkach ZUS indywidualne konsultacje dla lekarzy z e-ZLA. W trakcie spotkania jest możliwość założenia profilu PUE i pobrania certyfikatu do podpisywania zwolnień. Efekty już są, bo liczba wystawionych e-ZLA stale rośnie – dodaje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Wzrasta również świadomość lekarzy, którzy coraz chętniej wystawiają zwolnienia elektroniczne swoim pacjentom.

Według najnowszych danych, najwięcej e-ZLA, wystawionych względem wszystkich zwolnień w maju br., wystawiono w województwie zachodniopomorskim (41,5 proc.), najmniej w województwie śląskim (20,6 proc.). Województwo kujawsko-pomorskie uplasowało się na 7 miejscu ( 30,4 proc.). Tylko w maju na terenie bydgoskiego oddziału ZUS lekarze wystawili ponad 42,8 tys. zwolnień. Prawie 35 proc. z nich miało formę elektroniczną.

Najbliższe konsultacje z e-ZLA odbędą się 18 i 25 czerwca w godz. 15:00 - 17:30 [/b] na Sali Obsługi Klientów
Bydgoszcz – Św. Trójcy 33 oraz Andersena 6
Inowrocław – Solankowa 15
Nakło – Bohaterów 12a
Świecie – Wojska Polskiego 87A
Tuchola – Dworcowa 8
Żnin – 700-lecia 37
Sępólno Krajeńskie – Kościuszki 16

Natomiast na bezpłatne szkolenie w tym zakresie zapraszamy [b]19 czerwca o godz. 9:00 do siedziby Oddziału ZUS w Bydgoszczy, ul. Św. Trójcy 33, sala 027. Na szkolenie obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 52 34 18 157 e-mail [email protected]

Warto wiedzieć

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mają możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego
Od 1 grudnia 2017 r. udostępniliśmy lekarzom nowy, bezpłatny sposób podpisywania zwolnień – za pomocą certyfikatu z ZUS
Od 2 maja 2018 r. w każdej placówce ZUS dostępny doradca ds. e-ZLA
Od 1 grudnia 2018 r. tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie

Korzyści z wprowadzenia e-ZLA
Dla pracodawców

Dla pacjentów

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy.

Dla lekarzy

Dzięki e-ZLA lekarz:

System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą
w ramach prewencji rentowej ZUS. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację
i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.